Genel 08 EYLÜL 2014 / 13:06

Çıtayı Yükseltmek: IBM iş teknolojileri trendleri raporu

IBM’in 2014 İş Teknolojisi Eğilimleri Raporu: Bulut, analitik, mobil ve sosyal iş ağları teknolojilerini kullanan IBM çözüm ortakları ve müşterileri, kendi sektörlerinde öncü konuma ulaşıyor.Yeni bir IBM Araştırması, öncü kuruluşların %80’inin, kurumsal BT dışında faaliyet gösteren, “sektör dışından geliştirici vatandaşlar” ile işbirliklerine yöneldiklerini gösteriyor. Bu uzmanlar; uygulama geliştirme alanındaki yetenek boşluğunu kapatmaya yardımcı olarak bulut, analitik, mobil ve sosyal iş ağları gibi teknolojiler genelinde daha fazla işbirliğini ve inovasyonu teşvik ediyorlar.

“Çıtayı Yükseltmek: IBM İş Teknolojileri Trendleri Raporu” isimli bu yeni araştırma, IBM’in Uygulamalı İş Öngörüleri Merkezi (IBM Center for Applied Insights) tarafından 15 sektörden, 1.400’ün üzerinde karar verici ile görüşülerek hazırlandı. Araştırma, bulut, analitik, mobil ve sosyal iş ağları gibi gözde teknolojilerin “inovasyonu teşvik eden etkenler” olarak kabul edilmesine rağmen hala kuruluşların %40’ının, bu teknolojiler için yetenek eksiklikleri ile karşılaştıklarını gösteriyor.

Yaratıcı yeni yollar keşfediliyor

Çalışma; bulut, analitik, mobil ve sosyal teknolojilerden somut iş sonuçları elde eden, alanında öncü kuruluşların ortak özelliklerini inceliyor ve genel BT becerileri, uygulama geliştirme veya veri analitiğindeki yetenek eksikliklerini gidermek için, kurum genelinde yaratıcı yeni yollar keşfettiklerini gösteriyor. Bu öncü kuruluşların, kurum genelindeki eksiklikleri gidermek için başvurduğu bir diğer yol ise iş sorumluluklarının dışında bir yan girişim olarak BT kararlarına destek olan ve iş uygulamaları yaratan sektör uzmanlarından oluşan yeni bir grup olan “sektör dışından geliştirici vatandaşlar” ile birlikte çalışmak.

Araştırmanın ortaya attığı bir diğer söylem ise, sektör dışından geliştirici vatandaşlara danışmanın yanı sıra, öncü kuruluşların ürün geliştirmek için akademik çevrelere danışma olasılığı iki kat fazla ve uygulama için yeni kurulmuş şirketlerle etkileşim kurma olasılığı ise %70 daha fazla.
Raporun sonuçlarını değerlendiren IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu şöyle konuşuyor: “2014 İş Teknolojisi Eğilimleri raporunda, bulut, analitik, mobil ve sosyal iş ağları teknolojilerini kullanarak IBM çözüm ortaklarının ve müşterilerin kendi sektörlerinde nasıl öncü bir konuma geldiği açıkça ortaya çıkıyor. Gelinen noktada şirketler, artık bu temel ve gerekli teknolojiler konusunda çekingen davranmıyor. Öncü kuruluşlar, bu teknolojilerle ilgili hızla aksiyon alarak kullanımı geniş çapta benimsiyorlar ve rakiplerinden daha yüksek performans göstermek için ortaklıklar kuruyor, gereken yetenekleri elde etmenin yeni yollarını da keşfediyorlar.”

IBM Araştırması; lider kuruluşların sosyal, mobil, büyük veri ve analitik yeteneklerini devreye almak için bulut teknolojisini kullanma ihtimallerinin 4-7 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Öncü kuruluşların %55’i, bulut mobil çözümlerini kullanıyor ve bu kuruluşların bulut aracılıyla sosyal iş ağları çözümleri sağlama olasılıkları, rakiplerine göre beş kat daha yüksek seyrediyor.

Araştırmaya katılanların yaklaşık %90’ının ileri düzeyde büyük veri ve analitik yeteneklere sahip olduğu, %60'ının önümüzdeki iki yıl içinde bu alandaki yatırımlarını %10 veya üzeri oranda artırmayı planladığı saptanıyor.

Buna ek olarak, çalışmaya katılan 10 lider kuruluştan neredeyse 7’si, karar alma sürecinin önemli bir parçası olarak analitik iş öngörülerini kullanıyor.
ETİKETLER : IBM
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun