Genel 25 MAYIS 2010 / 06:32

Cisco, TelePresence'ı eve getiriyor

"Ev TelePresence sistemi" bir set üstü kutu, uzaktan kumanda, yüksek çözünürlükte kamera ve mikrofondan oluşacak.

"Ev TelePresence sistemi" bir set üstü kutu, uzaktan kumanda, yüksek çözünürlükte kamera ve mikrofondan oluşacak.


Cisco Systems Başkanı ve CEO'su John Chambers, Las Vegas'taki Uluslararası Tüketici Elektroniği Şov'unda şirketin TelePresence video konferans teknolojisinin nasıl bir tüketici ürünü olarak geliştirileceğini anlattı.

Chambers'ın sunumunda bahsettiği "ev TelePresence sistemi" bir set üstü kutu, uzaktan kumanda, yüksek çözünürlükte kamera ve mikrofondan oluşuyor. Bu yeni sistem mevcut yüksek çözünürlüklü TV'ler ve ekrana monte edilmiş kameralarla uyumlu olarak çalışmak üzere tasarlanmış.

Sistemin sunduğu olası uygulamalar medikal alanda tüketicilere çözüm sunacak nitelikte. Bir tüketicinin nasıl TelePresence sistemi ile medikal cihazlarla bağlantı kuracağı konferansta detaylarıyla anlatıldı. Mesela tüketici, TelePresence sistemi üzerinden diyabet hastalarının kan şekeri seviyesini ölçen şeker ölçüm cihazı ile bağlantı kurabilir. Alınan veri ise yüksek çözünürlüklü video bağlantısı üzerinden bağlanan doktor ve kullanıcı arasında paylaşılabilir.

TelePresence'ın evlere yönelik tüketici sürümünü 2-3 yıl içinde sunacağını söyleyen Cisco, hizmetin bin dolara sunulacağını söylüyor. Tabi TelePresence'ın etkin bir biçimde kullanılacağı televizyonların yüksek çözünürlüklü kameralar ve videolar sunması gerekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun