Genel 30 HAZİRAN 2010 / 14:54

Cisco tablet üreticilerine "işe uyumluluk" dersi verecek

Cisco, iPad'in zafiyetlerini kendi işe odaklı tabletiyle ortadan kaldırmayı deneyecek.

Cisco, iPad'in zafiyetlerini kendi işe odaklı tabletiyle ortadan kaldırmayı deneyecek.


Şirketlere özel iletişim çözümleriyle tanınan Cisco, Android tabanlı iş tablet bilgisayarını çıkaracağını duyurdu. Cisco iPad'in başarısını takdir etmekle birlikte, özellikle iş sektöründeki tecrübesiyle tablet bilgisayarlara yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.

Cisco tarafından tasarlanan tablet bilgisayar iPad'de eleştirilen yazı yazma ve kullanım zorluklarını iş düzeyinde rahat hale getirmeyi hedefler nitelikte. Cius isimli tablet bilgisayarın ağ bağlantıları daha gelişmiş olmasıyla birlikte video konferans imkânı da sağlanıyor. Bunun yanında Cius ile klavye ve fare desteği de iş adamlarının yardımına koşacak.

Son zamanlarda bilişim sektörünün en çok yöneldiği konulardan bulut bilişim de unutulmamış. İş tablet bilgisayarı bulut bilişim uygulamalarına doğrudan erişim sağlayabilmesine uygun tasarlandı.

Cius 802.11 a/b/g/n Wi-Fi desteği bulunduruyor. Bunun yanında 3G bağlantı imkanı bulunan cihazın, 4G desteğinin gelebileceği Cisco tarafından ifade edildi. Micro-USB yuvası, 32 GB depolama alanı, 5 megapiksel kamera ve Secure Digital kart desteği de Cius'ta bulunacak.

Cisco'dan gelen açıklamaya göre, henüz fiyatı belli olmayan Cius'un bin doların altında olması bekleniyor. İş tablet bilgisayarının bu yılsonuna kadar çıkması bekleniyor ancak dünya çapında satışın 2011'den önce başlaması zor görünüyor.

Tablet bilgisayarın başına "iş" ibaresi koymayı planlayan Cisco, kendi tecrübesi doğrultusunda cihazını geliştirmiş. Cius anında mesajlaşma, sesli arama ve video konferans imkânını kullanıcılara verecek. Tabii cihaz, Cisco'nun TelePresence video konferans sistemine, Cisco Quad, Cisco Show ve WebEX uygulamalarına uyumlu olarak çalışacak.

Yine iPad'den farklı olarak Cius'un yerleşik bağlantı üssü bulunuyor. Bu sayede tabletten monitöre HD kalitesinde görüntü aktarılabiliyor, klavye ve USB bağlantısı yapılabiliyor. Ürünle ilgili ayrıntılı bilgiye www.cisco.com adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun