Genel 09 KASIM 2010 / 07:42

Cisco rekor kırma sanatını deniyor

Şirket 25. yılında birçok şehirde aynı anda verilen resim dersiyle rekorlar kitabına girmek istiyor.

Şirket 25. yılında birçok şehirde aynı anda verilen resim dersiyle rekorlar kitabına girmek istiyor.


Veri ağları konusunda faaliyet gösteren Cisco, 25. yılında önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Dünyanın en çok katılımlı sanat dersi projesiyle Cisco, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi amaçlıyor.

Singapur'un Çocuklar Günü'nde Singapurlu genç sanatçı Peter Draw'un verdiği derse Asya Pasifik, Çin, Japonya ve ABD'nin bazı eyaletlerindeki kentlerden çocuklar katıldı. Cisco'yla işbirliği yaparak "En Tatlı Hediye" (The Sweetest Gift) adı verilen sanat dersinin öğretmenliğini üstlenen Peter Draw, 12 ülkeden 34 farklı yerdeki öğrencilere ulaştı.

Singapur'daki Çocuklar Günü'nde uzak bölgelerdeki 20 okuldaki öğrenciler, Cisco TV yayını üzerinden birbirlerini izledi. Bu dünya rekoru girişimine Cisco TelePresence, Cisco TV ve Cisco WebEx gibi teknolojilerle birbirine bağlanan mekanlarda bin 893'ten fazla kişi katıldı.

Cisco ayrıca Sydney, Hong Kong, Bangalore, Cakarta, Tokyo, Seul, Kuala Lumpur, Penang, Manila, San Jose, Taipei ve Bangkok'taki yardım kuruluşları vasıtasıyla 13 bin 569 doların üzerinde yardım topladı. Sanat sınıfına katılan öğrencilerden bazılarının yaptığı resimler tebrik kartı olarak basılarak geliri yardım kuruluşlarına bağışlanmak üzere önümüzdeki festival sezonunda satışa sunulacak. Gönüllülüğün kurum kültürünün en önemli parçalarından biri olduğu Cisco'da çalışanlar, 2001'den bu yana 1 milyon saatten fazla gönüllü çalıştı ve bu sayı her yıl artış gösteriyor.

Peter Draw, son üç yılda iki kez Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. İlk olarak Jackie Chan'in en büyük karikatürünü çizerek rekor kıran Draw, Endonezya'nın Batam şehrinde 4 çocuklu bir aileye ev yaptırabilmek amacıyla yaklaşık bin kişinin yemek molaları hariç durmaksızın 24 saat çizim yaparak bağış topladığı projesiyle ikinci kez kitabına girdi.

Singapur Dışişleri Bakanlığı ve Güneydoğu Asya Ulusları Birliği'ne bağlı hükümetlerce desteklenen projesiyle Draw, Güneydoğu Asya'da 10 kenti ziyaret ederek 10 bin çocukla buluştu ve çalışmaları "Beni ne mutlu eder: Güneydoğu Asya'nın Çocukları Resim Yapıyor" kitabında bir araya getirdi.

Sanatçı Peter Draw, verdiği dersle ilgili olarak "Bu sadece dünyanın en büyük sanat dersi değil, aynı zamanda hayallerimin gerçek olduğu bir sınıf. Dünyanın neresinden geldikleri ya da kim olduklarına bakmaksızın tüm çocuklara resmi öğretmek. Başta Cisco'nun harika ekibi olmak üzere çocuklar konusunda benimle aynı vizyonu paylaşan insanlarla bir arada gerçekleştirdiğimiz bir hayal bu" açıklamasını yaptı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun