Genel 24 ŞUBAT 2010 / 15:02

Cisco'nun "IRIS"i yörüngeye girdi

IRIS (Internet Routing in Space) teknolojisi uzaydan internet bağlantısı sağlayacak.

IRIS (Internet Routing in Space) teknolojisi uzaydan internet bağlantısı sağlayacak.


Cisco IOS Yazılımı ve IP yönlendirici içeren IRIS (Internet Routing in Space), dünya yörüngesindeki testten başarıyla geçti. Intelsat IS-14 uydusu aracılığıyla 23 Kasım 2009 tarihinde hayata geçirilen teknoloji sayesinde, ilk defa bir IP yönlendirici ticari uyduda kullanıldı.

Uydular ve ilgili uzay aracı için radyasyona toleranslı IP yönlendirici geliştirilmesine yönelik bir program olan IRIS, ses, video ve veri iletişimi ağlarını destekliyor. Böylece devlet birimlerinin, askeriyenin ve müttefik kuvvetlerin internet protokolü ve hâlihazırda var olan donanımı kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Geleneksel uydu teknolojisine kıyasla birçok gelişmiş özellik sunan IRIS, kullanıcılara gerçek mobil ağ deneyimi yaşatıyor. Böylece, kullanıcılar istedikleri şekilde, istedikleri zaman ve istedikleri yerde iletişim kurabiliyor. IRIS, gecikmeleri azaltıp uydu vericisinin kullanımını artırarak, birden çok alıcıya tek bir adımda veri aktarabiliyor. Cisco yönlendirici ve yerleşik modemde bulunan yazılım yörüngedeyken güncellenebiliyor, bu özellik esnekliği ve yatırımın geri dönüşünü artırıyor.

Cisco, sınırsız ağları uzaya doğru genişletmek ve uydu iletişim hizmetlerinin aktarımını yeniden tanımlamak stratejisi doğrultusunda IRIS ile önemli bir adım atıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun