Genel 06 OCAK 2010 / 11:23

CIO'lar teknoloji yatırımlarını artırıyor

Ekonominin belirsizliğini koruduğu günlerde işletmeler teknolojiye daha çok yatırım yapıyor.

Ekonominin belirsizliğini koruduğu günlerde işletmeler teknolojiye daha çok yatırım yapıyor.


 

HP'nin dünya çapında gerçekleştirdiği yeni bir araştırmaya göre işletmeler teknolojiye gittikçe daha çok yatırım yapıyor. BT teknolojisine yatırım yapan şirketler, küresel ekonomik krizin oluşturduğu belirsizlik ortamında işletme ihtiyaçlarını daha kesin bir şekilde belirleyerek bütçelerini ihtiyaca göre ayarlayabiliyor ve işlerine artı değer katıyor.

Küresel araştırmaya göre, üst düzey yöneticilerin yüzde 90'ı ekonomideki belirsizliğin önümüzdeki birkaç yıl boyunca süreceğine inanıyor. Yöneticilerin yüzde 70'i, yeni ekonominin iş planlama yöntemlerinde değişiklik yapılması gerektirdiğini düşünüyor.Bu yöneticilerin yüzde 75'i BT bölümlerinin bir işletmenin başarıyı yakalamasında büyük öneme sahip olduğu kanısında ve yüzde 80'i, pazarda rekabet gücünü artırmak isteyenlerin BT'ye daha fazla yatırım yapması gerektiği yönünde fikir belirtiyor.

Küresel inovasyon eğilimi

İşletme yöneticilerinin yüzde 84'üne göre, inovasyon değişen ekonomik şartlarda şirketlerin başarıyı yakalaması için son derece önemli bir yaklaşım. Yöneticilerin yüzde 60'ından fazlası iş geliştirmede teknolojiden yararlanıyor ve yüzde 71'i pazar ve iş ihtiyaçlarını karşıladığı takdirde teknolojiye daha fazla yatırım yapacaklarını belirtiyor.

Hızlı değişim ihtiyacı

Araştırmada kuruluşların yüzde 80'inin değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılayarak esnekliği yakalamak için teknolojiye yatırım yapmayı düşündüğü görülüyor. Bilgi Teknolojisi Direktörlerinin (CIO'lar) yarısından fazlası işletme ihtiyaçlarını karşılamak için BT yatırımlarına hız verdiklerini ve yeni teknolojiler kullandıklarını belirtiyor. Bu konuda iki-üç yıl sonrasına dair bir öngörüde bulunmaları istendiğinde ise, CIO'ların yüzde 62'si, teknoloji platformlarında yeni teknolojileri hızla uygulamaya devam edeceklerini vurguluyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi www.hp.com/go/HPEnterpriseResearch09 adresinde yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun