Genel 17 MAYIS 2010 / 13:34

Çinli işçilerden feryat: "iPhone bizi zehirliyor!"

Çinli işçiler, iPhone parçaları üreten Tayvan merkezli bir fabrikayı sağlığa zararlı malzemeler kullandığı için dava etmeye hazırlanıyor.

Çinli işçiler, iPhone parçaları üreten Tayvan merkezli bir fabrikayı sağlığa zararlı malzemeler kullandığı için dava etmeye hazırlanıyor.


Çin'de Wintek isimli fabrikanın 44 çalışanı, iPhone için üretilen LCD ekranlarda kullanılan zararlı bir kimyasaldan zehirlendiklerini iddia ederek üreticileri dava edeceklerini açıkladılar.

Ürünlerde kullanılan n-hexane isimli kimyasal, çevresel sinir sistemine zarar veriyor ve işçiler de bu kimyasaldan ötürü zehirlendiklerini iddia ediyor. Tüketici ürünleri için LCD ekran ve dokunmatik paneller üreten Wintek isimli fabrika, iddialara göre geçen yıl ürünlerde alkol yerine n-hexane kullanmaya başladı. İşçilerin sağlığını tehdit eden bu kimyasal bir süre sonra etkilerini göstererek dava konusu olan meslek hastalığına sebep oldu. İşçiler şimdilerde alkol yerine bu zararlı kimyasalı kullanmaya karar veren üreticiyi dava etmeye hazırlanıyor.

Apple; iPhone, Mac, iPad ve iPod gibi ürünlerde kullanılan malzemeleri elde etmek için pek çok Asyalı tedarikçi ile çalışıyor. Şirket geçtiğimiz yıl tedarikçilerin uyması gereken sorumluluk raporunu yayınladı ve belli kuralları bu raporda sıraladı. Ancak belli ki bu kurallar işçilerin hayatının hiçe sayıldığı Asya'da pek dikkate alınmıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun