Genel 01 EKİM 2010 / 08:19

Çin yüksek hızlı trene dünyanın en büyük yatırımını yapıyor

Hazırlanan programa sıkı sıkıya uyan Çin, hızlı tren için 1 trilyon dolar harcayacağını açıkladı.

Hazırlanan programa sıkı sıkıya uyan Çin, hızlı tren için 1 trilyon dolar harcayacağını açıkladı.


Hızlı trenlere dünya çapında bakıldığında Avrupa ve Japonya'nın oldukça ileride olduğu biliniyor. Çin de yatırımlarını hızlı tren konusunda sıklaştırdı ve yaklaşık 26 bin kilometrelik hızlı tren projesine 1 trilyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

1 trilyon dolarlık yatırım dünya çapında hızlı tren için yapılan en büyük yatırım olarak dikkat çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde hızlı tren projelerine 13 milyar dolarlık yatırım yapılacağı açıklanmasından Çin'in ne denli büyük bir yatırıma imza attığını gösteriyor.

Birkaç ay önce hızlı trenlerde en yüksek hız ortalamasına sahip tren güzergahı kayıtlara geçmişti. Şangay'dan Beijing'e uzanan tren yolunda ortalama 380 kilometre hıza ulaşılıyor. Şangay'dan Hangzhou'ya giden hızlı trendeyse 416.6 kilometre hıza ulaşıldığı kaydedildi.

Bu kadar yatırımın sebebi ne?

Çin'de şu anda yaklaşık 7 bin kilometre uzunluğunda tren yolu bulunuyor. Bu uzunluk dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Ancak hız söz konusu olduğunda Çin, Japonya ve Fransa gibi ülkelerin hala gerisinde yer alıyor. Japonya'nın JR-Maglev treni saatte 581 kilometre hıza ulaşabiliyor. Fransa'daki TGV de 574.8 kilometre hıza çıkıyor.

Peki, Çin neden hızlı tren ulaşımına bu denli önem veriyor? Bilindiği gibi Çin dünyanın en büyük üreticisi konumunda bulunuyor. Hızlı ulaşımla kapasitenin önemli ölçüde artırılması, daha verimli çalışılması hedefleniyor. Yeni tren sistemiyle, çalışanlar için 20 dakikayla bir saat arasında zamanın kazanılması ön görülüyor. Böylece yapılan yatırımın kısa sürede ekonomiye büyük katkı sağlayarak kendini amorti etmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun