Genel 17 ŞUBAT 2012 / 18:25

Çin Seddi’nden kim korkuyor?

Çin Seddi’nden kim korkuyor?

Apple’ın iPad nedeniyle düştüğü zorlu durum Facebook’u da rahatsız etmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda size sıkça Çin’deki Apple Store’dan haberler aktarmıştık. Şimdilerde Apple buradaki pazarı kaybetme korkusu yaşıyor. Zira Proview adlı şirket, Apple’a ‘iPad’ adının isim hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Apple Çin otoritelerinden büyük baskı görüyor.

Apple’ın Çin pazarında yaşadığı olumsuzluklar başka markaları da korkutmaya başladı. Facebook da kendi markasının bu tip bir durumla karşılaşma riskinden dolayı kaygı duyuyor. Facebook Çin’de 2006 yılından beri faaliyet gösteriyor ve kendi markası altında 61 tescile sahip. Tüm bu isimler hem İngilizce, hem de Çince olarak tescillenmiş.

Tescilli ama sadece yerel

Ancak Facebook temsilcisi East IP Group, Facebook’un tüm bu isimlerinin yerel olarak tescillendiğini, ancak sahip olunmadığını, bunun da Çin’de büyük bir sorun yaratabileceğini söyledi. Bu yüzden Facebook’un ‘bilinirliği’ni kullanarak kendini savunabilmek için kanıtlar topladığı belirtildi.

Tabii Apple’ın içinde bulunduğu durum çok daha zor. Yerel bir şirket olan Proview 1-0 öne geçerek Apple’a rest çekti. Çin’deki yasalar gereği stokların geri çekilmesi ve ürünlerin toplatılması gündemde. Eğer Apple bu oyunu iyi oynamazsa milyonlarca cihazını alıp ABD’ye geri dönmek zorunda kalabilir.

(Ed: Apple ürünlerinin tamamını neredeyse bire bir kopyalayarak MyPhone, ZyPhone vb. gibi isimler altında satan binlerce şirketi barındıran bir ülkenin böyle bir karar vermesi ilginç. ‘Hem suçlu, hem güçlü’ denir ya…)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun