Genel 03 EYLÜL 2010 / 14:14

Çin mobil kullanıcıların ismini saklamasını istemiyor

Yeni sistemle SIM kart başvurularında kullanıcılar gerçek kimlik bilgilerini kullanacak.

Yeni sistemle SIM kart başvurularında kullanıcılar gerçek kimlik bilgilerini kullanacak.


Çin hükümeti cep telefonu kullanıcılarından gerçek kimliklerini kullanarak hat kaydı yaptırmalarını istiyor. Görünen o ki hükümet 800 milyon mobil kullanıcı arasında ismini saklayanların sayısını azaltmanın peşinde.

Bu ay itibariyle tüm mobil kullanıcılar gerçek isimleriyle hatlarına yeniden kayıt yaptırmaya başlayacak. Bu yeni sistem bir hükümet politikası olarak belirlenirken, henüz yürürlüğe girmedi.

Normalde bir büfeden SIM kart alıp kayıt yaptıran kullanıcılar bu yeni kural nedeniyle böyle bir olanağa sahip olmayacak. Bundan sonra SIM kart üyeliği için kullanıcının gerçek kimlik bilgileri istenecek.

Çin hükümetinin internet için de aynı uygulamayı başlatacağı konuşuluyor. İnternete üye olmak için kullanıcın asıl kimlik bilgileri gerekecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun