Genel 06 ARALIK 2010 / 09:31

Çin inovasyona 1,5 trilyon dolar ayırmayı düşünüyor

Önümüzdeki beş yıl için düşünülen projeyle tam yedi sektörde değişim hedefleniyor.

Önümüzdeki beş yıl için düşünülen projeyle tam yedi sektörde değişim hedefleniyor.


Uzun süredir bilgi çağında olduğumuzu konuşuyoruz. Ülkelerin artık bilgi üzerinden savaştıklarını, en ufak yenilik için tüm imkânlarını seferber ettiklerini görüyoruz. Önemli sektörlerini güçlendirerek yarışta bir adım öne geçmek isteyen Çin, inovasyona 1,5 trilyon dolar yatırım yapacak.

Beş yıl için yapılacak yatırımla biyoteknoloji, alternatif enerji, BT, doğal kaynaklar, bilim, alternatif yakıtlı otomobiller ve temiz teknoloji sektörlerinde inovasyon gerçekleşecek.

Her yıl 300 milyar dolarlık yatırımla yedi önemli sektörün 2015 yılında GSYH'nın yüzde 8'ini oluşturması hedefleniyor. Şu anda bu sektörlerin GSYH içindeki payı sadece yüzde 2'yi buluyor.

Ekonomistler resmi açıklama gelmediği için rakamların konuşulanlar kadar yüksek olmayabileceğini vurguluyor. Yine de önemli bir yatırım bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun