Genel 01 OCAK 2010 / 10:49

Çin'in kendi işlemcisini üretme çabaları dikkat çekiyor

Çin'in kendi işlemcilerini imal etme çabaları küresel bilgisayar piyasasını yeniden şekillendirebilir.

Çin'in kendi işlemcilerini imal etme çabaları küresel bilgisayar piyasasını yeniden şekillendirebilir.


Ülkenizin değerli bir meta için tamamıyla savaşçı ve ekonomik açıdan istikrarsız olan yabancı bir ülkeye bağlı olduğunu düşünün... Bu meta olmaksızın, ülkenizin tümüyle bir durgunluğa gireceğini düşünün... Şimdi de ülkenizin Çin olduğunu ve bu savaşçı ülkenin Amerika ve bu değerli metanın işlemciler olduğunu düşünün.

Çinli liderler 30 yıl önce serbest piyasa ekonomisine geçtiğinden beri hızla post endüstriyel ekonomiye geçmeleri gerektiğini düşünüyordu. Bilgisayarlar bu konuda ciddi bir öneme sahipti. Ülkenin çok fazla bilgisayar ihtiyacı vardı. Çin de satılan pek çok bilgisayar Amerikalı şirketler Intel ve AMD tarafından sağlanan işlemcileri kullanıyordu. Bu yüzden Çin hükümeti ulusal bir işlemci türü yaratmak için sponsorluk konusunda oldukça hevesliydi. Bejing'de Bilgisayar Teknoloji Enstitüsünde 2001 yılında başlayan süreçte amaç; endüstriyel bir robottan süper bir bilgisayara herhangi bir şeyi sürecek olan çok yönlü bir yonga hazırlamaktı ve 2006'da Çin hayallerine kavuştu. Çincede ‘Şanslı Ejderha' anlamına gelen Fuloong isimli masaüstü bilgisayar üretildi. Daha sonra bunu, daha ucuz netbooklar takip etti. Şimdilerde ise Çin üçüncü nesil çok çekirdekli bir Loongson yongası imal etmenin sevincini yaşıyor. Bu yonga petaflop bir süper bilgisayarı güçlendirmek üzere kullanılacak.

Çin'in kendi işlemcilerini imal etme başarısı batıda çok dikkate alınmasa da Loongson'un global bilgisayar piyasasını yeniden şekillendireceği bir gerçek. Çünkü Afrika da ki gibi pek çok yoksul ülke düşük ücretli çözümler arıyor. Ucuz Çin işlemcileri gelişen dünyada yeni oluşan pazarlara hakim olacak gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun