Genel 02 AĞUSTOS 2010 / 14:52

Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi oldu

Dünya Bankasının rakamlarına göre Japonya üçüncü sıraya geriledi.

Dünya Bankasının rakamlarına göre Japonya üçüncü sıraya geriledi.


Çin Halk Cumhuriyeti bahsedildiği gibi dünya çapındaki ekonomik dengeleri değiştirecek güce eriştiğini bir kez daha gösterdi. Dünya Bankası'nın raporuna göre Doğu Asya ülkesi şu anda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durumunda yer alıyor.

Ayrıca Çin'in 2025 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olarak ekonomik süper güç olacağı da tahmin ediliyor.

Ancak bu rakamlara rağmen, Çin'deki kişi başına düşen milli gelir yıllık olarak sadece 3 bin 800 dolar seviyesinde. Bu rakam, ilk üçteki diğer ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya ile karşılaştırıldığında çok düşük kalıyor.

Kendi içinde aldığı kararlar ve dünya düzenine pek de uymayacak davranışlarıyla dikkat çeken Çin ile diğer ülkelerin de ilişkisini iyi tutmaya çalıştığı biliniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun