Genel 02 KASIM 2009 / 07:44

Çin'den yeni bir süper bilgisayar

Çin, teknolojide lider olmayı amaçlayan en hızlı süper bilgisayarını duyurdu.

Çin, teknolojide lider olmayı amaçlayan en hızlı süper bilgisayarını duyurdu.


Çin'in orduya ait Savunma Teknolojisi Ulusal Üniversitesi, dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı sıralamasında dördüncü sıraya yerleşen süper bilgisayarı tanıttı. Samanyolu isimli bu süper bilgisayar, teorik olarak saniyede bir katrilyon hesap yapabilme kapasitesine sahip. Bu Çin'in ilk petaflop sınıf makinesi olma özelliği taşıyor.

Bilgisayar biyomedikal bilgi işlemde, petrol arama sürecinde kullanılan sismik verilerde ve uzay araçları tasarımında kullanılacak.

Bilgisayarın 11 bin mikro işlemciye sahip olduğu ve 88 milyon Amerikan Doları'na mal edildiği söyleniyor. Bu bilgisayar, gelecek yıl Çin'in kuzey doğusunda yer alan Tianjin şehrinde bir süper bilgisayar merkezine taşınacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun