Genel 08 HAZİRAN 2010 / 11:21

Çin'de işçi olmak zor iki gözüm

Son olanlardan sonra Çin'de işçilerin neden intihar ettikleri değil, nasıl hayatta kaldıkları sorgulanır oldu.

Son olanlardan sonra Çin'de işçilerin neden intihar ettikleri değil, nasıl hayatta kaldıkları sorgulanır oldu.


Çin'deki fabrikalarda yaşanan son intihar vakalarından sonra insan ölen işçilere şaşırmak bir yana, hayatta olanların nasıl hayatta kaldığını sorgulamaya başlıyor.

Foxconn fabrikasındaki intiharların ardından fabrikadaki işçilerin 72 saat çalıştırıldığı, diğer çalışanlarla konuşmanın yasak olduğunu ve her gün kimyasal atık ve zararlı kokulara maruz kaldığını öğrendik. Tüm bunların yanında, olayın ortaya çıkmasından itibaren yapılan zam ve iyileştirmelere rağmen hala ayda sadece 172 dolar aldıklarını biliyoruz. Bu rakam her gün yüzlercesini ürettikleri, Steve Jobs'ın gülen yüzüyle tanıtımı yapılan iPhone'lardan bir tane bile satın almalarına yetmiyor.

Sosyal yönden eksik kaldıkları yönleri tartışmak bile yersiz belki de... İşçilerin haftada 72 saat çalıştıklarını söylemiştik. İntihardan değil de ağır çalışma şartları yüzünden öldüğü ortaya çıkan bir işçininse 32 saat hiç ara vermeden çalışıp, 10 saatlik aranın ardından 12 saat daha çalıştığı öğrenilmişti. Ara verilen sürede nerede, nasıl dinlendiği bile bir muamma olan bu işçinin ailesine ise Foxconn şirketinden tazminat ödenmeyeceği açıklanmıştı.

Fabrikada işçilerin birbirleriyle konuşmasının yasak olmasının yanı sıra eğer hastalarsa her iki saatte 10 dakika kullanabilecekleri tuvalet izinleri bulunuyor. Ayrıca fabrikadaki sesler yüzünden birçok işçide işitme kaybı da görülüyor. Bazı işçilerin de mecburen kulaklarına tıkaç taktıkları görülüyor. İşçilerin başka fabrikalara geçme istekleri de sonuçsuz kalıyor. Zira Foxconn işçilere daha iyi şartlardaki fabrikalarına geçiş hakkı vermiyor.

Shenzhen'de çalışan işçiler, dışarı çıktıklarında şehirdeki başka işçilerle karıştırılmamaları için zorunlu kıyafetler giyiyor. Erkekler mavi, kadınlar da kırmızı üniforma giymeye zorlanıyor.

İşçilerden biri olan Liu Bin, "İyi yiyecek alacak kadar para kazanamıyoruz. Burada arkadaş edinmek bile çok zor, çünkü konuşmaya izin verilmiyor. Çoğumuzun pek eğitimi ve farklı bir yeteneği bulunmuyor. Bu yüzden başka bir iş yapma şansımız da bulunmuyor. Her gün aynı şeyleri yaşıyoruz ve artık kendimi makine gibi hissediyorum" diyor, kendisine şartları sorulduğunda.

Foxconn fabrikasında her gün ciro rekorları açıklayan Nintendo, Sony, Microsoft, Nokia, HP, Dell ve Apple gibi markalar için üretim yapılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun