Genel 05 MAYIS 2010 / 08:38

Çin cihazlardaki bilgileri istiyor

Çin hükümeti yabancı yazılım firmalarından şifreleme kodlarını istedi.

Çin hükümeti yabancı yazılım firmalarından şifreleme kodlarını istedi.


Çin uygulamalarıyla halkına sadece istediklerini veriyor. Google aramalarında sansür uygularken, birçok sitenin de yayınını ortandan kaldıran Çin, bu sefer de güvenlik şifrelerine el attı.

Çin hükümeti yabancı yazılım firmalarından şifreleme kodlarını satın almak istediğini açıkladı. Hükümetten yapılan açıklamaya göre, sadece Çin için üretilen cihazların şifreleme sistemlerinin satın alınmak istendiği bildirildi. Bu kodlar cihazlardaki bilgilerin korunması için yazılım firmaları tarafından konuyor ve aynı cihaz için tüm ülkelerde aynı kodlar geçerli oluyor. Çin bu bilgileri isteyerek yine tüm bilgileri denetlemek istiyor.

Yazılım firmaları ise, şifreleme bilgilerinin verilemeyeceği yönünde açıklamalar yapıyor. Eğer Çin'e istediği bilgiler verilirse, Çin sadece kendi ülkesindeki bilgileri değil başka bir ülkenin bilgilerini de ele geçirebilir. Sadece Çin için üretilen cihazlar için şifreleme kodlarının satışı gerçekleşse bile, yazılım firmaları bu kodların nasıl çalıştığını da anlatmak zorunda kalacak. Yine diğer ülkelerin bilgileri tehlikeye girecek. Bu da yeni şifreleme kodları üretirken firmaların farklı çözümler üretmesine ve tüm sistemin değişmesine sebep olacak.