Genel 17 HAZİRAN 2011 / 11:41

Chromebook satışta

Google’ın Chrome işletim sistemini kullanan ilk laptop, ABD’de satışa çıktı. Samsung’un bu cihazı, yüklenmiş yazılım yerine, dosyaları online depolayan tarayıcı tabanlı uygulama kullanıyor.Google’a göre bu teknoloji işlem yapmanın yeni bir yolunu ortaya koyuyor, anti-virüs yazılımı veya optik sürücüler gibi özelliklere ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Ancak, BBC News’un haberinde de belirtildiği gibi, Windows, Mac ve Linux için uygun olan birçok uygulama henüz Chrome için yok. Chromebook; ‘sadece WiFi’ ve ‘WiFi ile 3G’li’ olarak sıralanan modellerde tüketiciye sunuldu. Fiyatları da sırasıyla 429 dolar ve 499 dolar. Chromebook’un Ağustos ayında da İngiltere’de satışa sunulması bekleniyor. Acer’ın ürettiği ikinci bir Chromebook da yakında satışta olacak.

Chrome Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, geçtiğimiz ay düzenlenen toplantıda, “Birçok insan vaktinin önemli bir bölümünü internette geçiriyor ve ilk kez olarak tüm bilgisayar deneyimini sadece webe alıyoruz. Sanırım tüm bilgisayar deneyiminiz böylece çok daha basit, güvenli ve hızlı olacak” demişti.

Google Chrome OS’nin bazı ilk kullanıcı yorumlarında ise sistemin offline olduğu zaman kullanışlılığının da zayıf olduğu eleştirisi yapıldı. ZDNet’ten Ruper Goodwins konuyla ilgili yorumunda şu ifadelere yer verdi: “Bir web tarayıcısı açısından bakıldığında her şeyden daha iyi çalışıyor. Ama masaüstünden yaptığınız her şey açısından baktığınızda çok da iyi değil. Bu yapının dayandığı fikir olan ‘sürekli bağlantıda ve hep online’ olma durumu henüz tam anlamıyla gerçek olmadı. Fikir çok güzel, ama bunun için biraz erken” dedi.

Chromebook’lar ile ilgili detaylı bilgiye http://www.btnet.com.tr/25708-google%E2%80%99in-kiralik-bilgisayari-chromebook-15-haziran%E2%80%99da-piyasada.html adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : chromebook Google samsung