Genel 06 AĞUSTOS 2010 / 06:23

Charles Leadbeater bu yıl Bilişim Zirvesi'nin konuğu

İnovasyon ve yaratıcılık alanlarının lider otoritesi, Bilişim Zirvesi için İstanbul'a geliyor.

İnovasyon ve yaratıcılık alanlarının lider otoritesi, Bilişim Zirvesi için İstanbul'a geliyor.


İlk yönetim düşünürlerinden, İngiltere Başbakanlarından Tony Blair'in danışmanı, inovasyon ve yaratıcılık alanlarının lider otoritesi, New York Times tarafından yılın en iyi fikrini üreten kişi olarak ödüllendirilen Charles Leadbeater, Bilişim Zirvesi'nin davetlisi olarak İstanbul'a geliyor.

Leadbeater dünya çapında şirketlere, kentlere ve hükümetlere inovasyon stratejileri konusunda danışmanlık yapmış bir isim. 2005 yılında, yönetim danışmanlığı hizmeti veren Accenture tarafından dünyanın ilk yönetim düşünürleri arasında sıralandı. Habercilik alanınında saygın David Watt ödülünün sahiplerinden olan Charles, "The Pro-Am Revolution" başlıklı raporunda öne çıkartılan amatör çabaların yükselişini anlatarak, 2004 yılında New York Times tarafından yılın en iyi fikrini üreten kişi olarak ödüllendirildi.

BBC, Vodafone, Microsoft, Ericsson, Channel Four Television ve kraliyet şirketi "Royal Shakespeare Company" dahil bir çok şirkete fikri mülkiyeti kendinde olacak şekilde fikirler üreterek, danışmanlık hizmeti verdi. Independent'ın yardımcı yazı işleri müdürü olduğu dönemde, Helen Fielding'e Bridget Jones'un Günlüğü filminin senaryosu konusunda danışmanlık yaptı.

Sosyal girişimciliğin ortaya çıkışı konusunda ilk kez yazdığı rapor, zamanla küresel bir harekete dönüştü. İnternetin potansiyeli konusunda sosyal toplulukları harekete geçirmek üzere hazırladığı rapor, "Social Innovation Camp" hareketinin doğuşuna neden oldu.

Leadbeater, devlet kademelerine kıdemli danışman olarak da yoğun hizmetlerde bulundu. Şu an British National Endowment for Science Technology and the Arts adlı kuruluşta kıdemli konuk araştırmacı, Londra'daki düşünce kulübü Demos'da kıdemli araştırma görevlisi, Oxford Üniversitesi bünyesindeki Said Business School ve Young Foundation kurumlarında konuk araştırmacı olarak görevine devam ediyor.

Leadbeater, merkezi ve yerel yönetimlerle birlikte çalışarak zorlu sosyal değişikliklere yeni yaklaşımlar getirmek üzere faaliyet gösteren kamu hizmeti inovasyon ajansı Participle'ın da kurucu ortakları arasında.

Charles Leadbeater, son yazdığı ‘We-think: The power of mass creativity, which charts the rise of mass, participative approaches to innovation from science and open source software, to computer games and political campaigning' (We-think: Bilim ve açık kaynak yazılımından bilgisayar oyunlarına ve siyasi kampanyalarda inovasyona kadar kitlesel katılımcı yaklaşımın giderek artışının oluşturduğu kitle yaratıcılığının gücü) adlı kitabında deneyimlerini etraflıca anlatıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun