Genel 14 NİSAN 2010 / 10:02

CFO'lar finans birimini "sis farı" olarak görüyor

IBM'in raporuna göre CFO'lar finans birimini "ön far" olarak değil, "sis farı" olarak kabul ediyor.

IBM'in raporuna göre CFO'lar finans birimini "ön far" olarak değil, "sis farı" olarak kabul ediyor.


IBM'in, 81 ülkedeki 35 sektörden bin 900'den fazla Kıdemli Finans Müdürü'nün (CFO) katıldığı "2010 Küresel CFO Araştırma Raporu"nun sonuçları, İstanbul'da, 14 Nisan Çarşamba günü düzenlenen bir toplantıda, iş dünyasının yöneticileriyle paylaşıldı.

Toplantıda; CFO'ların yüzde 60'ının, yeni ekonomik düzende piyasanın taleplerine uyum sağlamak için önemli değişiklikler yapmayı planladığı belirtildi. Araştırmaya katılan CFO'ların, şirketlerin finans birimini "ön farlar" değil, sisli havalarda yolu aydınlatan "sis farı" olarak kabul etmeye yönelik düşünceleri de paylaşıldı. Bu kapsamda, finans biriminin kararlarını sezgiler yerine gerçeklere dayandırarak; uygun analiz yöntemleriyle finansal ve faliyetsel bilgileri "iş anlayışı"na dönüştürerek, stratejik danışmanlık yapabileceği açıklandı.

IBM tarafından 2003'ten bu yana iki senede bir yapılan, dönemin en ciddi ekonomik krizinde CFO'ların duyarlılığını yansıtan kapsamlı araştırmaya; farklı sektörlerden, coğrafi bölgelerden ve gelir düzeyinden işletmenin CFO'su katıldı. "Değer Bütünleştirici" adı verilen bir grup CFO'nun, kuruluşlarının iki önemli niteliğini öne çıkartarak, meslektaşlarını geride bıraktığı görüldü. Bu kapsamda, "finans biriminin verimi" ve "iş anlayışı" konularının üzerinde duran Değer Bütünleştirici'lerin, işletmelerin belirsiz koşullarda dahi zorlanmadan operasyonlarına devam etmesini sağladığı belirtildi. Değer Bütünleştirici CFO'ların yüzde 75'inin ise dış etkenleri öngörerek, belirsiz ortamda gelişmek konusunda mükemmel sonuçlar elde ettiği vurgulandı. Bu sonuçların arkasında ise süreç ve veri standartları, bilginin bütünleştirilmesi ve analizler sayesinde; gelişen iş anlayışları ve risk yönetiminde elde ettikleri başarıların olduğu belirtildi.

CFO'lar, değişen yeni ekonomik taleplere uyum sağlamak için mücadele ettiklerini ve şirket yönetiminde daha etkin rol üstlendiklerini belirtti. Araştırma, küresel krizin etkisiyle meydana gelen acil sermaye temini, nakit akışı ve gelir azalması gibi zorlukları aşabilmek için, CFO'ların daha gelişmiş veri analizlerine, olasılık planlamasına ve öngörü yeteneklerine gereksinim duyduğunu ortaya koydu. CFO'ların, 2005 yılından bu yana kurumsal stratejinin belirlenmesine, bilginin bütünleştirilmesine ve riskin yönetilmesine katkılarının büyük ölçüde artmasına rağmen; yüzde 45'inin henüz strateji, bilgi bütünleştirme, risk ve fırsat yönetimi alanlarında etkin olmadığı vurgulandı.