Genel 16 OCAK 2009 / 08:31

Ceyhan Devlet Hastanesi'nde sayısal hastane dönüşümü başladı

Birim Bilgi Teknolojileri, sayısal hastane uygulamasını Adana Ceyhan Devlet Hastanesi’nde hayata geçirdi.

Birim Bilgi Teknolojileri, sayısal hastane uygulamasını Adana Ceyhan Devlet Hastanesi’nde hayata geçirdi.


Ceyhan Devlet Hastanesi'nde yapılandırılan projenin bir parçası olan 'Dijital Görüntüleme ve Arşivleme Sistemi'nde çekilen röntgenler filme basılmadan bilgisayar ortamında görüntüleniyor. Sistem sayesinde, röntgen görüntülerinin kontrast değerleri üzerinde bilgisayar ortamında hekimler tarafından yapılan incelemelerle hastalıkların tanısında kolaylık sağlanıyor. Çekilen röntgen filmlerindeki detayların sayısal teknoloji ile daha net görüntülenmesine olanak tanıyan sistem, birden fazla röntgen çekimi ve doz ayarlama gibi sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Ayrıca, çekim sırasında daha az röntgen ışın dozu gerektiğinden zararlı etkiler en aza indirilmiş oluyor.


Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Musa İnal konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Sayısal teknoloji ile röntgen görüntüleri polikliniklerdeki doktorlarımız tarafından anında ve daha net olarak görüntülenebiliyor. Ayrıca röntgen görüntülerini istendiğinde dünyanın her tarafına e-posta yoluyla gönderme olanağına sahip olduk" dedi.


'Dijital Görüntüleme ve Arşivleme Sistemi’nin hem hekimlerin hem de hastaların hayatını kolaylaştıracak bir uygulama olduğunu belirten Birim Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Ayhan Yıldırım ise "Dijital Hastane kavramımızın önemli bir parçası olan bu projeyle hastanelerin hizmet, hastaların yaşam kalitesini yükselten uygulamalarımıza bir yenisini ekledik" dedi.