Genel 11 AĞUSTOS 2010 / 12:51

Çevreni düşünüyorsan teknolojiyi atma, kullan

Çevreci BT’nin en iyi yolu teknolojik ürünleri geri dönüştürmekten değil, kullanım sürelerini uzatmaktan geçiyor.

Çevreci BT’nin en iyi yolu teknolojik ürünleri geri dönüştürmekten değil, kullanım sürelerini uzatmaktan geçiyor.


Computer Aid International tarafından yayınlanan bir rapora göre çevreci olmak isteyen şirketler için bu işin en iyi yolu eski elektronik cihazları geri dönüştürmekten değil, yeniden kullanacak yöntemler bulmaktan geçiyor.

Rapora göre eskiyen teknolojik ekipmanın gelişmekte olan ülkelere veya ihtiyaç duyan organizasyonlara bağışlanması, yaşadığımız dünyada çevre adına daha olumlu sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor. Rapora göre bunun sebebi, bu ekipmanların üretiminde harcanan enerjinin kullanımda harcanan enerjiden çok daha yüksek olması. Verilen bilgiye göre bir elektronik ekipmanın üretimi için harcanan enerji, ekipmanın kullanım süresince harcadığı enerjiden 4 kat daha fazla. Böyle olunca çoğu ekipmanı kullanımda tutmak, enerji tüketimi açısından yenisiyle değiştirmeye kıyasla daha verimli bir sonuç ortaya koyuyor.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, “Doğaya katkı sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şey kullandığınız bilgisayarları mümkün olduğunca uzun süre kullanımda tutmaktır” diyorlar.

Ücretsiz raporun tamamını PDF olarak bu adresten indirebilirsiniz.