Genel 13 KASIM 2010 / 11:23

Çevreci arama motoru yayında

Çevre gönüllüsü Almanyalı bilişimci çevreci arama motoru geliştirdi.

Çevre gönüllüsü Almanyalı bilişimci çevreci arama motoru geliştirdi.


Google'a aramak istediğiniz sözcüğü girip enter tuşuna bastığınızda, bu küçücük işlemle bile çevreye zararlı karbondioksit gazı salınımına neden olmuş oluyorsunuz. Çünkü arama motorları büyük sunucular üzerinde çalışıyor. Söz konusu sunucular ciddi oranlarlarda elektrik tüketiyor, bu da karbondioksit salımına neden oluyor. Sunucuların çoğu ekolojik elektrikle değil, yüksek miktarda karbondioksit salan fosil enerji kaynaklarıyla çalışıyor.

Bu durumdan rahatsız olan 26 yaşındaki Almanyalı bilişimci Christian Kroll çevre dostu yeni bir arama motoru geliştirme projesi geliştirmiş. Bu yeni arama motorunun adı Ecosia. Şimdilik Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde hizmet veren Ecosia, arama yaparken Yahoo ve Bing gibi sitelerin tekniğini kullanıyor. Bu siteler arama sonuçlarıyla beraber sponsorlarının linklerini, yani reklamlarını da gösteriyorlar. Bu reklamlara tıklandığında ise para kazanmış oluyorlar. Ecosia bu şekilde para kazanırken gelirinin beşte dördünü çevrenin korunması için harcıyor.

Ecosia gelirlerinin beşte biri şirketin yönetimine ve 5 serbest çalışanına gidiyor. Geri kalanı ise uluslararası çevre örgütü WWF'nin Brezilya'nın Amazon bölgesindeki yağmur ormanlarını koruma projesine akıyor. Kroll, böylece arama motoru sayesinde üretilen karbondioksitin, atmosferde dengelenmesini sağlamaya çalışıyor.

Tüm zaaflarına ve Google'a karşı yetersizliklerine rağmen bir yıllık bir geçmişi olan siteyi, şimdiden günde 100 binin üzerinde kullanıcı ziyaret ediyor. Bu kullanıcılar sayesinde şirket, Dünya Doğayı Koruma Vakfı'na 130 bin euro kaynak sağlayabilmiş durumda. Kroll daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için siteyi geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun