Genel 04 EYLÜL 2009 / 13:34

"Çevre yakalı" istihdam olur mu?

Para rüzgar enerjisi sektörüne aktıkça, yeni istihdamlar yaratılabilecek mi?

Para rüzgar enerjisi sektörüne aktıkça, yeni istihdamlar yaratılabilecek mi?


Federal hükümetin 500 milyon dolarla ödüllendirdiği yenilenebilir enerji projelerini desteklediğini açıklamasının ardından, Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği’nin yaptığı araştırma, yatırımların 'çevre yakalı' işlere yönlendirilmesi gerektiğini ortaya çıkardı.Amerikan Hazine ve Enerji departmanları 12 yenilenebilir enerji projesinden, 10 adet rüzgarla ilgili projenin ödüllendirildiğini söyledi. Bu durum, başta finansçıların Amerikan rüzgar endüstrisine yöneleceğini ve bununla ilgili istihdam yaratacaklarını akıllara getirdi. Ancak Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı'ndan (NREL) gelen analize göre, daha önce İspanya’nın rüzgar ve güneş politikaları aslında az sayıda istihdam yaratmış. Bunun nedeni sübvansiyon edilmemiş yatırımın ucuz ücretli istihdamlar yaratması olarak gösteriliyor. Ayrıca araştırma İspanya’da ki çevre yakalı istihdamın özel sektördeki ortalama bir işçi başına düşen maliyetin iki katı kadar maliyet gerektirdiği belirtiyor. Ancak yinede Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı, Avrupa’nın enerji politikalarından yaralanmak için yeni metodlar geliştirmek gerektiğinin altını çiziyor.

Genel olarak, NREL yenilenebilir enerjiyi destekleyen hükümet politikalarının istihdam yaratmada positif etkisi olup olmayacağını konusunda, geleneksel enerji ücretinin anahtar nokta olduğunu vurguladı. Yapılan son araştırmalar ise yenilenebilir enerji yatırımlarıyla gelecek olan istihdamın olumsuz olacağı yönünde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun