Genel 28 OCAK 2010 / 09:43

Çevre bilinci okullardan başladı

Arnavutköy Belediyesi tarafından başlatılan "Atık Pil Toplama Kampanyası" okullardan büyük ilgi görüyor.

Arnavutköy Belediyesi tarafından başlatılan "Atık Pil Toplama Kampanyası" okullardan büyük ilgi görüyor.


Arnavutköy Belediyesi'nin geri dönüşüm hizmetleri çerçevesinde başlattığı kampanyalar ve aşıladığı çevre bilinci büyüyerek devam ediyor. Çevreye zararlı maddelerden olan atık pillerin toplanması için bir kampanya başlatan Arnavutköy Belediyesi, ilçede bulunan 52 okula yerleştirilen atık pil toplama kutularındaki pillerin belli aralıklarla sayımını ve tartımını gerçekleştiriyor. Elde edilen sonuçlara göre de okullara öğrenci sayısına göre puan veriyor. Buna göre ilk sayımda birinci olan Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi bu ayki topladığı pillerle birlikte toplam 230 kilogramla birinciliği elde etti.

İlk sayım sonuçlarını 2009 Kasım ayında yayınlayan belediye, ikinci sayımları Ocak ayında gerçekleştirdi. Öğrenci sayılarıyla toplanan piller arasındaki orantıyı göz önünde tutan belediye, son verilerde öğrenci başına düşen pil gramını da değerlendirmeye kattı. Buna göre 441 öğrencili Hadimköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi 523,4 gramla birinci, 504 öğrencili Osmangazi İlköğretim Okulu 341,3 gramla ikinci, 130 öğrenciyle Yeniköy İlköğretim Okulu ise üçüncü oldu.

Belediye, bu etkinlikte pillerin normal çöp yerine özel atık olarak ayrıştırılmasının önemini öğrencilere aşılamaya çalışıyor. 52 okulda şu ana kadarki 1044 kilogram pil toplanarak zehirli atıkların toprağa karışması önlendi.

Mayıs ayında sona erecek kampanya sonunda birinci olan okula Arnavutköy Belediyesi tarafından teknolojiyle donatılmış bir "Akıllı Sınıf" hediye edilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun