Genel 29 EYLÜL 2010 / 14:21

Cep telefonuyla psikolojik testten sürpriz çıkmadı

Sonuçlara göre insanlar en çok çalışırken mutsuzluk belirtisi gösteriyor.

Sonuçlara göre insanlar en çok çalışırken mutsuzluk belirtisi gösteriyor.


Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre insanlar en çok evde geçirdikleri zaman diliminde mutlu olurken, en çok da çalışırken mutsuz ve umutsuz oluyorlar. Katılımcıların cep telefonları aracılığıyla duygusal davranışlarını izleyen bu araştırma, telefon yöntemini kullanarak klasik bilimsel çalışmalardan ayrılıyor.

Telefon üzerinden yapılan bu araştırmaya katılan kişilere 10 günlüğüne modifiye GPS’li Nokia 6210 verildi. Çalışmada kişilerin bu süre zarfında duygusal durumlarını hergün anlatması istendi.

Bilim insanları Cambridge Üniversitesi’nde geliştirilen EmotionSense sistemi ile sonuçlara ulaştı. EmotionSense sistemi insanların zamana, çevreye ve ilişkilerle bağlantılı olarak değişen duygularını değerlendirmek için standart akıllı telefonlarda konuşma tanıma yazılımı ve telefon algılayıcıları kullanıyor.

EmotionSense ile elde edilen sonuçlarda kullanıcının ses örnekleri analiz edildi ve bu ses örnekleri mutluluk, üzüntü, korku, öfke ve nötr olmak üzere beş duygu kategorisine ayrıldı. Elde edilen veriler daha sonra kişinin bulunduğu lokasyon, birlikte olduğu insanlara göre değerlendirildi. Bunun içinse GPS ve Bluetooth devreye girdi. Telefon ayrıca bu sürede insanların kiminle nerede konuştuğunu kaydetti.

Sonuçlara göre katılımcıların yüzde 45’i evdeyken mutlu olurken, yüzde 54 seviyesiyle iş yerinde mutsuz olanlar dikkat çekti. Ayrıca kişilerin akşam saatlerinde sabaha göre daha yoğun duygular içinde olduğu saptandı. Bununla birlikte kişiler duygularını daha küçük gruplar içinde kolaylıkla duygularını ifade ettiler.

Bilim insanları, “Kitlelerin duygusal davranışlarını ve psikolojik durumlarını gözlemlemek isterseniz, telefon yönteminin çok iyi bir çözüm olabilir; ne olda herkesin telefonu var” diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun