Genel 27 EKİM 2008 / 14:59

Cep telefonunu geri dönüştürmek için yeni yöntem bulundu

Yeni bulunan geri dönüşüm yöntemi, değerli bileşenler ve metallerin kullanılıp atılan cihazlardan etkili bir şekilde ayrılmasını sağlıyor.

Yeni bulunan geri dönüşüm yöntemi, değerli bileşenler ve metallerin kullanılıp atılan cihazlardan etkili bir şekilde ayrılmasını sağlıyor.


International Journal of Product Development’da yayınlanan araştırma cep telefonu, MP3 çalar, avuçiçi bilgisayarlar gibi plastik kasa ve ya diğer bileşenlerden üretilmiş cihazların geri dönüşümünde yeni ve etkili bir yöntem bulunduğunu açıkladı.


İngiltere Brunel Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım bölümünden Habib Hussein ve David Harrison, Avrupa’daki Atık Elektrik ve Elektronik Cihaz yönerge (WEEE) düzenlemelerinin, çöplük alan kullanımını ve yakılan atıkları azaltmayı amaçladığını açıkladı. Düzenlemeler geri dönüştürülmeye daha uygun malzemeler tasarlanmasını mümkün kılıyor.


Araştırmacılar ürün demontajının geri dönüşüm sürecinde tehlikeli ve değerli bileşenlerin iyileşmesini optimize ederek kanuni hedeflere uygun şekilde çöp alanının azaltılması için bir yöntem sunduğunu söylüyor. Ayıca elle yapılan demontajın hem zamansal hem de finansal zorluklara neden olduğunu ekliyor. Araştırmacılar şu an Akıllı Materyal kullanan Aktif Demontaj (ADSM) olasılıkları üzerinde araştırma yapıyor. ADSM üründe menteşe görevi gören materyaller kullanıyor. Bu materyaller ürün geri dönüşüm sürecinde sadece doğrudan ısı verilmesi ile istenilen forma getirilebiliyor. Bu yöntem plastik kaplı elektronik aletlerin geri dönüşümünü çok kolaylaştırıyor.


Şekil-hafıza denilen etkiye dayanan yöntemde, plastikler önceden tanımlı şekillerinin dışında kalıplarla yeni bir şekle bürünebiliyor. Yeni şekildeki plastik tekrar ısıtıldığında ilk formuna geri dönebiliyor. Çünkü orjinal formuna ait moleküler hafızası sabit kalıyor. Araştırmacılar şekil hafıza polimerle yapılan testler ile; ömrü dolan cihazın sıcak suya konulması ile menteşelerin gevşemiş hallerine geri döndüğünü ve bütünlüklerini sökülmeden iki sene koruyabildiğini gösterdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun