Genel 22 KASIM 2009 / 07:49

Cep telefonu uygulamaları e-okuyucu artışına meydan okuyor

Kitap okuma geleneği Kindle'da mı; yoksa cep telefonları gibi çok yönlü aygıtlarda mı devam edecek?

Kitap okuma geleneği Kindle'da mı; yoksa cep telefonları gibi çok yönlü aygıtlarda mı devam edecek?


Elektronik kitap okumak isteyen pek çok insan, bunu ceplerindeki akıllı telefonlarda da yapabileceğini keşfediyor. Böylece diğer cihazlara harcadıkları masrafı 250-350 dolara kadar tasarruf ederek azaltabiliyor.

Son sekiz ay içinde Amazon, Barnes & Noble ve diğer küçük şirketler, iPhone ve diğer mobil cihazlar için kitap okuma yazılımı sundu. Mobil trendleri araştıran Flurry firmasına göre, geçen ay iPhone için tanıtılan her beş yeni uygulamadan biri e-kitap merkezliydi.

Tüm bunlar bir soruyu getiriyor akıllara: Kitap okuma geleneği Kindle'da mı; yoksa cep telefonları gibi çok yönlü aygıtlarda mı devam edecek?

Şimdiye kadar yeni e-kitap yazılımları, tek bir işlevi olan e-okuyucu talebini azaltmış gibi görünmüyor.

Apple, iPhone'u nihai okuma cihazı olarak görmüyor. Gelecek yıl, beklendiği gibiyse, e-kitap pazarını muhtemelen daha fazla karıştıracak. Çünkü iPhone için çoğunlukla diğer programlarla birlikte çalışacak olan e-okuyucu yazılımı sunan bir telefondan daha büyük olan bir tablet bilgisayar sunacak.

Artık yayıncılar, kitapları akıllı telefonlarında görecek olan okuyucular için kitapların yeni formlarını geliştirmeye yöneliyor. Ancak e-kitap okuyucularla akıllı telefonlar arasındaki rekabetin 2010 yılını renklendireceğine de hiç şüphe yok.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun