Genel 29 ARALIK 2009 / 09:02

Cep telefonu üreticilerinden dava üstüne dava

Üreticilerin piyasa mücadelesinde fikri mülkiyet mücadelesi iyice ön plana çıkmaya başladı.

Üreticilerin piyasa mücadelesinde fikri mülkiyet mücadelesi iyice ön plana çıkmaya başladı.


Dünya genelindeki cep telefonu üreticileri arasındaki mücadele ekonomik krizin de etkisiyle karamsarlığa doğru sürüklenirken, son mali raporlar neredeyse tüm cep telefonu üreticilerinin fikri mülkiyet nedeniyle birbirini dava ettiğini gösteriyor. Örneğin BlackBerry, kendisine ait 20 adet patentin ihmal edildiği suçlamasıyla Motorola'yı dava etti. Palm, Saxon Innovation tarafından benzer gerekçelerle dava edildi. Geçtiğimiz Mart ayında ise Apple, dokunmatik ekran patentleri üzerine Japon Shigeru Saito Architecture Enstitüsü'ne karşı bir dava kazanmıştı.

Görünen o ki, küresel ekonomik mücadelenin en çok sıkıştırdığı markalardan biri de Nokia. Nokia, geçtiğimiz Ekim ayında Apple'a karşı Delaware ABD Bölge Mahkemesi'nde bir dava açarak iPhone'u üçüncü nesil kablosuz iletişime dair 10 Nokia patentini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye verdi. Sonrasında Nokia, Amerika'da ve İngiltere'de Samsung, LG, Philips, Sharp gibi üreticileri likit kristal ekran fiyatlarını yüksek tutmak için kartel oluşturmakla suçladı.

Aslında tüm bu davalarda cep telefonlarının mini birer bilgisayara dönüşmesinin büyük etkisi var. Zira cihazların becerileri ve bir arada barındırdığı teknolojilerin sayısı arttıkça, şirketlerin birbirinin ayağına basma ihtimali de yükseliyor.