Genel 10 KASIM 2009 / 09:43

Cep telefonu satışları krizi aşıyor

2009'un üçüncü çeyreği içinde dünya çapında mobil telefon sevkiyatı 287.1 milyon üniteye ulaştı.

2009'un üçüncü çeyreği içinde dünya çapında mobil telefon sevkiyatı 287.1 milyon üniteye ulaştı.


IDC'in Worldwide Mobile Phone Tracker raporuna göre dünya çapında cep telefonu pazarı, 2009'un üçüncü çeyreğinde hafif bir büyüme yaşadı. Yılın ilk yarısından itibaren ufak bir kıpırdanma yaşanmasına karşın, önceki yıllarla kıyaslandığında yıllık büyüme anlamında pazar beklenen büyümeyi göstermedi. Diğer yandan 2009'un üçüncü çeyreği içinde dünya çapında mobil telefon sevkiyatı 287.1 milyon üniteye ulaştı. Bir yıl önceki orandan yüzde 6 düşük olan bu rakam, ikinci çeyrekten itibaren geçen yıla oranla yüzde 5.6 yükseldi.

Mobil telefon satışları raporu

IDC'in Mobil Devices Technology and Trends Takımı Analisti Ramon Llamas "Ekonomik krizden bu yana mobil telefon pazarı, iyileşmenin ve gelişmenin işaretlerini veriyor. Üçüncü çeyrek boyunca, düşük ücretle eski telefon satışını teşvik eden çok sayıda kanal gördük. Pek çoğu için bu talebi teşvik etmek için yeterliydi. Şu an dördüncü çeyreğe girdiğimiz için, cep telefonu sağlayıcıları daha fazla kazanım elde etmek ve biriken talebi karşılamak için sahneyi hazırlıyor" dedi.

Mobil telefon pazarı ekonomik krizden çıkıyor

IDC'in Mobile Devices Technology and Trends Takımı Araştırma Başkanı Will Stofega "Bazı bölgeler ekonomik krizle ilgili pek çok problemle karşılaşmaya devam etse de, üçüncü çeyrek, dördüncü çeyrekteki gelişme için gerekli olan istikrar işaretlerini sağlarken, aynı zamanda kanalı temizlemek için faydalı oldu."açıklamasında bulundu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun