Genel 30 ARALIK 2009 / 12:30

Cep telefonu görüşmelerinin şifresi kırıldı

Kırılmaya kırıldı da, hala bu işi fazlaca umursayan yok gibi.

Kırılmaya kırıldı da, hala bu işi fazlaca umursayan yok gibi.


GSM protokolü mobil görüşmelerde halen dünyanın en yaygın protokolü konumunda ve uzun zamandır kullanılıyor. Bunun getirdiği önemli bir dezavantaj ise bu standartla birlikte kullanılan güvenlik prosedürlerinin de eskimesi. Araştırmacılar uzun zamandır cep telefonlarının şifreleme protokollerinin günümüz şartları için yetersiz kalabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlardı.

Nihayet sonunda beklenen oldu ve Karsten Nohl adlı bir akademisyen, Berlin'deki haklayıcılar konferansında gerçekleştirdiği bir sunumda GSM telefon görüşmelerinin şifrelerinin pratik olarak kırılabileceğini gösterdi. İşin özünde GSM protokolünün veri şifreleme için artık iyiden iyiye eskiyen 64 bit şifreleme protokolü kullanması yatıyor. Aslında 3G altyapılarıyla gelen yeni sistemlerde görüşme aktarımı 128 bit şifreyle taşınmaya başlandı ama, 3G olmayan standart GSM altyapıları halen 64 bit güvenliğe bel bağlamaya devam ediyorlar. Bu da özellikle Nohl'ın ortaya koyduğu sunumun ardından, havada gezinen GSM sinyallerinden görüşme içeriğinin ayıklanabileceği anlamına geliyor.

Peki bundan korkmamız mı lazım? Bugün için durum o kadar da vahim değil, zira böylesine karmaşık bir tekniğin serbestçe etrafta dolaştığına dair kimsenin kulağına gelen bir duyum yok. Ama insanın aklına bir kez karpuz kabuğunu düşürdünüz mü, bunun nerelere gidebileceği de örneklerle sabit.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun