Genel 16 EKİM 2009 / 06:13

Cep telefonu devrimini güneş ışınları hızlandıracak mı?

Nokia, Samsung ve ZTE gibi güneş ile çalışan cep telefonları üreticileri Batı'ya yönelmektense; gelişen, kırsal, yoksul pazarlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Nokia, Samsung ve ZTE gibi güneş ile çalışan cep telefonları üreticileri Batı'ya yönelmektense; gelişen, kırsal, yoksul pazarlara yönelmeyi tercih ediyorlar.


Güneş ışınları ile çalışan cep telefonlarının, Afrika'nın ve Hindistan'ın en ücra köşelerine ulaşmasıyla ekonomiye büyük avantaj sağladığı açık. Bu bölgelerde elektrik yetersizliği gibi sorunlar, cep telefonunun yaygınlaşması ile içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bu gelişen ülkelerdeki pek çok kırsal alan, cep telefonunu şarj etmek için bir imkan sunmuyordu.

Yaklaşık 1.6 milyar insanın elektriğe erişemediği ve 1 milyar insanın ise günün büyük bir kısmında elektrik kesintisi yaşadığı bir gerçek.

Güneş ile çalışan cep telefonu devrimine kadar, kırsal alanlarda telefonu şarj etmek neredeyse imkansızdı. Bu yüzden insanlar en yakın kasabaya telefonlarını şarj etmek için gittiklerinde ödedikleri yol parası, şarj ücretinden daha fazla bir maliyete sebep olabiliyordu. Ayrıca tüm gün yolda harcadıkları zaman onlar için büyük bir kayıptı.

Bu yüzden Nokia, Samsung ve ZTE gibi güneş ile çalışan cep telefonları üreticileri Batı'da karbon bilinçli tüketicilere yönelmektense, bu gelişen kırsal yoksul pazarlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Hindistan'ın kırsal bölgeleri cep telefonu üreticileri ve operatörler için büyük bir potansiyel. Bir saat güneş ışınları ile şarj olan telefonla 5 ile 10 dakika arası konuşmak mümkün.

Güneş enerjisiyle çalışan cep telefonları dünya üzerinde yaklaşık iki milyar insana yayılaiblir ve bu insanların elektriğe erişimi olmadığını hatırlatmakta fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun