Genel 16 EKİM 2009 / 06:13

Cep telefonu devrimini güneş ışınları hızlandıracak mı?

Nokia, Samsung ve ZTE gibi güneş ile çalışan cep telefonları üreticileri Batı'ya yönelmektense; gelişen, kırsal, yoksul pazarlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Nokia, Samsung ve ZTE gibi güneş ile çalışan cep telefonları üreticileri Batı'ya yönelmektense; gelişen, kırsal, yoksul pazarlara yönelmeyi tercih ediyorlar.


Güneş ışınları ile çalışan cep telefonlarının, Afrika'nın ve Hindistan'ın en ücra köşelerine ulaşmasıyla ekonomiye büyük avantaj sağladığı açık. Bu bölgelerde elektrik yetersizliği gibi sorunlar, cep telefonunun yaygınlaşması ile içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bu gelişen ülkelerdeki pek çok kırsal alan, cep telefonunu şarj etmek için bir imkan sunmuyordu.

Yaklaşık 1.6 milyar insanın elektriğe erişemediği ve 1 milyar insanın ise günün büyük bir kısmında elektrik kesintisi yaşadığı bir gerçek.

Güneş ile çalışan cep telefonu devrimine kadar, kırsal alanlarda telefonu şarj etmek neredeyse imkansızdı. Bu yüzden insanlar en yakın kasabaya telefonlarını şarj etmek için gittiklerinde ödedikleri yol parası, şarj ücretinden daha fazla bir maliyete sebep olabiliyordu. Ayrıca tüm gün yolda harcadıkları zaman onlar için büyük bir kayıptı.

Bu yüzden Nokia, Samsung ve ZTE gibi güneş ile çalışan cep telefonları üreticileri Batı'da karbon bilinçli tüketicilere yönelmektense, bu gelişen kırsal yoksul pazarlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Hindistan'ın kırsal bölgeleri cep telefonu üreticileri ve operatörler için büyük bir potansiyel. Bir saat güneş ışınları ile şarj olan telefonla 5 ile 10 dakika arası konuşmak mümkün.

Güneş enerjisiyle çalışan cep telefonları dünya üzerinde yaklaşık iki milyar insana yayılaiblir ve bu insanların elektriğe erişimi olmadığını hatırlatmakta fayda var.