Genel 23 EKİM 2009 / 12:28

Cep telefonları için evrensel şarj standardı geliyor

Her cep telefonuna uyabilen standart şarj cihazları sayesinde çevre de korunacak.

Her cep telefonuna uyabilen standart şarj cihazları sayesinde çevre de korunacak.


ITU, enerjiyi verimi kullanacak ve tüm marka ve model cep telefonlarına uyabilecek yeni cep telefonu şarj cihazı standardına onay verdiğini duyurdu. Bu standarda göre her cep telefonu kullanıcısı, telefonun marka ve modelinden bağımsız olarak telefonunu şarj etmek için yeni evrensel şarj cihazlarından yararlanabilecek. Şarj sırasında harcanan enerjiyi azaltmayı da hedefleyen bu yeni standart, dünya genelindeki cep telefonu kullanıcılarının herhangi bir ortak şarj cihazıyla cep telefonlarını şarj edebilmelerini öngörüyor. Bu, aynı zamanda sürekli cep telefonu modelini değiştiren kullanıcıların eski şarj cihazlarını atmalarının da önüne geçerek, elektronik atık kirliliğinin azaltılması yoluyla da çevrenin korunmasına katkıda bulunacak.

Yeni UCS standardı, cihazların bekleme konumundaki enerji tüketimini yüzde 50'ye çekerek her yıl sera gazı emisyonlarında 13.6 milyon ton azalma sağlamayı hedefleyen GSMA üzerine kurulu. ITU Telekomünikasyon Standardı Bürosu Başkanı Malcolm Johnson konu hakkında şunları söylüyor: "Bu, mobil şarjın çevresel etkisini azaltmada önemli bir adım olmanın yanında mobil telefon kullanımını daha da kolaylaştıracak. Uygulamanın, diğer alanlarda da görmeyi umduğumuz sağduyulu bir çözüm olacağını düşünüyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun