Genel 25 NİSAN 2012 / 16:56

Cep telefonları cüzdana dönüşüyor

Cep telefonları cüzdana dönüşüyor

DenizBank, mobil ödeme konusunda yeni bir uygulamayı hayata geçirerek cep telefonları ile temassız ödeme imkanını müşterilerine sundu. NFC (Near Field Communication- Yakın Alan İletişimi) teknolojisini kullanan yeni uygulama DenizBank’ın Turkcell’in ortaklığı ve MasterCard ile Gemalto’nun desteğiyle geliştirildi. Projeyle birlikte müşteriler cep telefonlarını kullanarak temassız kart okuyucusu olan iş yerlerinde kolay bir biçimde şifresiz ve güvenli alışveriş yapabiliyor.

Yeni hizmetin sunduğu NFC teknolojisiyle beraber kredi kartı ve ön ödemeli kart bilgileri Turkcell NFC uyumlu SIM karta yükleniyor. Yüklemeden sonra NFC uyumlu cep telefonu temassız ödeme yapabilen bir kredi-ön ödemeli kart gibi kullanılabiliyor.

Kredi kartı taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıyla dikkat çeken uygulama, çıkardığı isimsiz ön ödemeli kart sayesinde, bankanın müşterisi olsun olmasın tüm Turkcell aboneleri NFC uyumlu cihazlarına ön ödemeli kartlarını yükleyebilme imkanı sağlıyor.

Uygulama hakkında konuşan DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, NFC sistemi sayesinde kartları SIM karta sığdıracaklarını ve bu işlem için herhangi bir ücret almayacaklarını söyledi. Çelik, bu uygulamayı geliştirirken NFC’ye artan ilgiyi dikkate aldıklarını belirtti. Çelik, banka olarak KOBİ’lere de ticari kartlar üzerinden uzun zamandır sundukları ödeme çözümlerine bir yenisini eklediklerini ifade etti.

Konuya değinen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, ticari NFC uygulamalarından biri olan Cep-T Cüzdan ile alışverişe yeni bir soluk getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Bayrakdar, cep telefonlarını cüzdana dönüştüren Turkcell Cep-T Cüzdan sayesinde müşterilerinin güvenli, pratik, mobil temassız ödemeyle mobilitenin avantajlarını yaşayacağına inandığını belirtti.

Müşterilerini NFC teknolojisi ile tanıştıran DenizBank, uygulamayı bir kampanyayla tanıtıyor. Banka, müşterilerine Ağustos ayı sonuna kadar Bonus Cep ve Bonus özellikli diğer NFC’li kartlarla yapacakları ilk alışverişe 75 lira bonus kazanma şansı sunuyor.

Uygulamaya nasıl sahip olabilirim?

DenizBank NFC uygulamalı kredi kartı ve isimsiz ön ödemeli kartlarını Turkcell’in mobil cüzdan servisi Cep-T Cüzdan altında sunuyor. NFC uygulamalı kartlara sahip olmak için, Turkcell abonesi olunması, cep telefonunun ve SIM kartının NFC uyumlu olması gerekiyor.

Mobil cihaz ve SIM kart NFC'ye uyumsuzsa, Turkcell İletişim Merkezleri'nden değiştirilebiliyor. DenizBank kredi kartı sahiplerinin Turkcell Cep-T Cüzdan servisinden faydalanarak NFC uyumlu cep telefonlarından kredi kartlarıyla temassız alışveriş yapabilmeleri için CEP yazıp mevcut kredi kartlarının son 6 hanesini 3280’e kısa mesaj olarak göndermeleri yeterli oluyor. DenizBank müşterisi olmayanlar ise CEP yazıp kimlik numarasını 3280’e göndererek NFC uygulamalı isimsiz ön ödemeli kartı ceplerine yükleyebilecek. NFC’li kartlardan herhangi bir ücret alınmayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun