Genel 02 HAZİRAN 2010 / 11:16

Cep telefonları arıları öldürüyor (mu?)

Düşünmesi bile tüyler ürpertici ama galiba gerçek...

Düşünmesi bile tüyler ürpertici ama galiba gerçek...


İngiltere'de yayınlanan Telegraph gazetesinin haberine göre, Hintli araştırmacılar son zamanlarda Avrupa ve Kuzey Amerika'da bal arılarının hızla ortadan kaybolmalarının sebebinin cep telefonları olabileceğini düşünüyor.

Punjab Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar bir hayli düşündürücü. Araştırma kapsamında iki adet kovan hazırlanmış ve bu kovanlardan birine günde 15 dakika kadar görüşme yapan iki adet cep telefonu, diğerine çalışmayan içi boş modeller yerleştirilmiş. 3 aylık gözlem süresinde cep telefonlarının yerleştirildiği kovanda arı sayısının ciddi oranda düştüğü, yumurtlama sayısının azaldığı, bal üretiminin durduğu ve polen toplamaya çıkan çoğu işçi arının bir daha kovana dönmediği gözlenmiş.

Bu sonuçların, İngiltere'de son 2 yılda bal arısı popülasyonunun yüzde 15 oranında azalmasıyla doğrudan ilişkili olabileceği söyleniyor. Son 20 yılda Avrupa'daki arıların neredeyse yarısının ortadan kaybolduğunu da buna eklerseniz, durum hayli ciddi görünüyor.

Belli ki Einstein'in "Bal arıları yok olduktan 4 yıl sonra insanlık biter" öngürüsünün gerçek olup olmadığını yakında göreceğiz.