Genel 18 MART 2010 / 07:43

CEO'lar CEO Club'ta buluştu

2010 CEO Club buluşması Vodafone'un ev sahipliğinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katımıyla gerçekleştirildi.

2010 CEO Club buluşması Vodafone'un ev sahipliğinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katımıyla gerçekleştirildi.


 

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde oluşturulan CEO Club'ın Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda 2010 yılı içerisinde organize edileceği seri toplantıların ilki bugün İstanbul Condrad Otel'de yapıldı. İş dünyasının CEO'ları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, 2009 yılındaki ekonomik daralmanın ardından Türkiye'de yaşanması beklenen ekonomik canlanmayı gerçekleştirebilmek üzere iş dünyasının sürdürülebilir büyümeye odaklandığını belirterek, mobil iletişim sektörünün, iş dünyasının yenilikçiliğini ve verimliliğini artıran hizmetleriyle sürdürülebilir büyümesine önemli destek verdiğini vurguladı.

Bu yıl hedefleri çok rahat aşarız

Türkiye'nin stres testinden başarı ile çıktığını, faizlerin yüksek de olsa halen tek hanede olduğunu vurgulayan Şimşek, "Faizlerin bu seviyede olması, hatta kalıcı olması için mali disiplin boyutu ile piyasalara bir görüntü vermemiz lazım. Uygulamada da kararlı olduğumuzu göstermemiz lazım. Bundan dolayı kredi notumuz arttı ve faizler bu seviyede kaldı" dedi. Harcamaların ise reel bazda kontrol altında olduğunu söyleyen Şimşek, "Bu yıl da ortaya koyduğumuz hedefleri çok rahat bir şekilde aşabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Vergi kaçırmanın sonuçlarını ağırlaştıracağızMaliye Bakanlığı olarak çok önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Şimşek, şunları söyledi: "Eskiden bir devlet memurunun tüm gün 11 gün harcayarak yapacağı bir KDV incelemesini, şu anda dakikalarda yapabiliyoruz. Eskiden fatura sahte mi değil mi konusunda iki katman aşağı inerken, şimdi 16 katman aşağı iniyoruz. Mukteza sistemini yeniden yapılandırdık. Önümüzdeki dönemde denetim standartlarının iyileştirilmesine yönelik Gelir İdaresi'nin, denetimin güçlendirilmesine yönelik önemli adımlar atacağız. Bu çerçevede bizim sonuç alma yani, kayıt dışından sonuç alma ihtimalimiz yükseliyor. Çünkü yapacağımız ve yaptığımız yasal düzenlemeler ile kayıt dışı olmayı, vergi kaçırmanın sonuçlarını ağırlaştıracağız. Çapraz denetim gibi bir takım düzenlemeleri uygulamaya koyacağız. Bu olacak yani, bu yıl olur ama gelecek yıl olur ama olacak."

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun