Genel 01 AĞUSTOS 2008 / 13:12

Centrino 2’ye WiMAX desteği başka bahara kaldı

Yeni işlemci platformunda WiMAX desteği sunması beklenen Intel geçtiğimiz günlerde duyurduğu Centrino 2’lerde WiMAX desteğini yıl sonunda sunacağını açıkladı.

Yeni işlemci platformunda WiMAX desteği sunması beklenen Intel geçtiğimiz günlerde duyurduğu Centrino 2’lerde WiMAX desteğini yıl sonunda sunacağını açıkladı.


Intel WiMAX/Wi-Fi Link 5050 serisinin bir parçası olan birleşik Wi-Fi / WiMAX modülü (Echo peak) yeni duyurulan Centrino 2 tabanlı dizüstü bilgisayarlarda bu yılın sonuna doğru çıkacak olan modellerden önce görünmeyecek gibi gözüküyor. Intel, yeni duyurduğu Centrino 2 platformunda WiMAX’i, en azından başlangıçta yerleşik bir standart olarak sunmadı.


Intel WiMAX ağlarının dünya çapında yerleşmeye başlaması için servis operatörleri ile çalışmalar yürüttüğünün altını çiziyor. Özellikle ABD’de Sprint Xohm ve Clearwire operatörleri bu yılın sonunda WiMAX servisleri vermeye başlayacağını duyurmuştu ki her iki operatöre de Intel yatırım yapıyor.WiMAX.com sitesi geçtiğimiz ay yayınladığı bir haberde Xohm’un Amerika’nın Baltimore şehrinde WiMAX servisini Eylül ayında başlatmayı planladığını duyurmuştu. Bu tarihi ilk WiMAX yerleşik destekli Centrino 2 tabanlı dizüstülerin en azından duyurulacağı tarih olarak bir kenara not edebiliriz.Öte yandan, geçtiğimiz ay İstanbul’daki Fatih Belediyesi sadece güvenlik amaçlı olsa da (güvenlik kameralarının görüntülerinin Emniyet Müdürlüğü’ne aktarılması için) Türkiye’nin ilk WiMAX projesini kullanıma sokmuştu. Türkiye’de WiMAX’in ticari kullanımına yönelik olarak her hangi bir operatör henüz net bir takvim açıklamamış durumda.