Genel 16 TEMMUZ 2010 / 11:12

Çekmeyen cepler için yeni çözüm yolda

Cep telefonları arası WiFi şebekesi kurarak mobil iletişimi her noktaya taşımak gündemde.

Cep telefonları arası WiFi şebekesi kurarak mobil iletişimi her noktaya taşımak gündemde.


Çölün ortası veya dağın başı gibi ortamlarda bir türlü cep telefonu sinyali yakalayamayanlar için olası bir çözüm önerisi Flinders Üniversitesi araştırmacılarından geldi. Yeni önerilen yönteme göre, cep telefonları kendi aralarında WiFi iletişimi kurarak görüşme sinyallerinin baz istasyonuna kadar aktarılmasına yardım edebilecek.

Sistem, bu iş için cep telefonlarına verici kulesi benzeri antenlere bağlanma yeteneği kazandırmayı öngörüyor. Bu sayede bulunduğunuz yerde baz istasyonuyla iletişim sağlayamıyorsanız, kule antenden faydalanarak baz istasyonuyla aranızda yer alan diğer cep telefonlarıyla WiFi iletişimi kurabileceksiniz. Böylece iletişim sinyali ara noktalarda yer alan cep telefonu cihazları üzerinden taşınacak ve baz istasyonuna ulaştırılacak. Gelen sinyaller de yine aynı yolla cep telefonunuza aktarılacak.

Bu yaklaşımın hayata geçmesi durumunda, özellikle felaket durumlarında işlevini yitirmeyen cep telefonu ağları oluşturulmasına yardım edebileceği düşünülüyor. Tabii uygulamadaki en büyük sorun WiFi sinyallerinin sınırlı menzili. Bunun da zamanla aşılacağı umuluyor.