Genel 27 EYLÜL 2010 / 07:48

Çekler, "Google Street View amacını aştı" diyor

Çek Cumhuriyeti Google'ın Street View uygulamasına daha fazla tahammül edemedi.

Çek Cumhuriyeti Google'ın Street View uygulamasına daha fazla tahammül edemedi.


Google’ın sıklıkla tartışılan cadde görüntüleme servisi Street View, artık Çek Cumhuriyeti sokaklarını göremeyecek. Çekler gizlilik endişeleri nedeniyle Google Street View uygulamasını yasaklama kararı aldı.

Çek Veri Koruma yetkilileri Google’ın üst düzey kameralarla sıradan bir sokak görüntüsünün ötesine giderek orantısızca gizliliği işgal ettiğini iddia ediyor. Wall Street Journal’a konuşan Çek yetkililer yüzlerce insanın evinin içine kadar görüntülenmekten rahatsız olduğunu ve çiftlerin sokakta rahat hareket edemediğini söylüyor.

Çek Cumhuriyeti’nin bu kararı Almanya’nın Google Street View servisi ile ilgili endişeleri dolayısıyla internet şirketlerinden veri koruma kodu hazırlamaları için çağrıda bulunmasından sonra geldi.

Google’ın Street View görüntülerini kaydederken güvenli olmayan kablosuz ağlardan veri topladığını itiraf etmesiyle Çek Cumhuriyeti gibi Almanya ve Fransa dahil pek çok Avrupa ülkesi Google’ı daha fazla araştırmaya başladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun