Genel 09 MART 2009 / 10:20

CeBIT kapılarını kapattı

Güçlü bir başlangıç yapan CeBIT 2009, Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanındaki iyimser yaklaşımı pekiştirerek başarılı bir noktaya ulaştı.

Güçlü bir başlangıç yapan CeBIT 2009, Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanındaki iyimser yaklaşımı pekiştirerek başarılı bir noktaya ulaştı.


Deutsche Messe Yönetim Kurulu’nun CeBIT’ten Sorumlu Üyesi Ernst Raue, Pazar günü Hannover’de: “CeBIT’e katılan 69 farklı ülkeden 4 bin 300 şirketin çoğu burada olmaktan dolayı oldukça memnun” şeklinde konuştu. Raue, “Fuar katılımcılarının ve ziyaretçilerin çoğu Hannover’den yenilenmiş bir piyasa hareketliliği hissi ve yeni işler için sağlam bir temelle ayrıldı. Fuar, beklentileri karşıladı” diye ekledi.  


Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında yüzde 20’ye yakın düşüş oldu. Toplam 400 bin kişi CeBIT 2009’u yeni işler üretmek için ziyaret etti. Fuarı ticarete yapmak için ziyaret eden kişi oranındaki fark edilir yükseliş ise beklentilerin üzerine çıkıldığını gösterdi. Fuara hazırlıklı gelen şirketlerin önemli iş bölümlerinde yüzde 20’den fazla artış olduğunu kaydeden Raue, “Önemli parametrelere bakıldığında, CeBIT 2009; geçen yılki etkinlikle aynı seviyeye ulaştı. Bu CeBIT hem katılımcı şirketler hem de ziyaretçiler için iyi bir yatırım oldu. Herkese gerçek faydalar sağladı” dedi.  


Yurtdışından gelen ziyaretçi oranı geçen yılki gibi yüzde 20 oldu. Asya’dan gelen ziyaretçi oranında düşüş yaşanırken, Amerika ve Orta Doğu’dan gelen ziyaretçi sayısında artış kaydedildi. Fuarın açılış konuşmasını Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger yaptı. Raue, “İyimser ve kararlı tavırları, bilgi ve iletişim sektörünün muhtemel olanakları paraya çevirme gücünü artırdı. Bu yeni canlılık ruhu, fuardaki herkes tarafından hissedildi” dedi. CeBIT’in Bilgi ve İletişim sektörü ve kullanıcı sektörleri için bir iletişim forumu olarak büyüyen rolü bu yılki etkinlikle daha da güçlendi. Organizatörlerin önde gelen Alman şirketlerinin Baş Bilgi Yöneticileri ağı olan “CIO Konferans Serisi” ile işbirliği sayesinde CeBIT, arz ve talep dengesi yaratma imkânı buldu.  


CeBIT Küresel Konferansları’na olan yoğun ziyaretçi ilgisi, özellikle kriz zamanında, konuları yüzyüze tartışmanın ve fikir alışverişi yapmanın önemini gösterdi. Raue, CeBIT’in bir ekonomik politika platformu olarak da önemli olduğunu vurgulayarak, dünya çapında 100’ün üzerinde politik heyetin fuara katılımına dikkat çekti. Bu yılın odak konusu, tüm BT iş alanlarında yüksek verim ve düşük maliyetti.  


Çevreci BT (Gren IT) Dünyası’nda uluslararası büyük kuruluşlardan katılımcılar, çevreci teknolojilerin birleşik fiyat yapılarında büyük çaplı küçülmelerle sonuçlanabileceğini gösterdi. Yeni Webciety alanı, işe yönelik Web uygulamaları ve iş modelleri sundu. Raue, “Bu yeni kavram gerçek bir başarıydı, CeBIT’in müşterek sektördeki alanını genişletti. Webciety katılımcılarının yarısı, gelecek yıl da katılacaklarını şimdiden teyid etti” dedi. Raue, “Böyle bir zamanda, 4 bin 300 katılımcı ve 400 bin ziyaretçi ile gerçekleşen bir ticaret fuarı düzenleyebilmek, bizim için ve sektör için gerçek bir başarıdır. Bu yıl stand almayacaklarını belirten birçok şirket, 2010’da yeniden katılacaklarını söyledi” dedi.  


Gelecek yıl CeBIT 2-6 Mart 2010 tarihlerinde Hannover’de düzenlenecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun