Genel 06 EKİM 2010 / 16:05

CeBIT Bilişim Eurasia Ulaştırma Bakanı'nın katılımıyla açıldı

İş dünyası profesyonellerinin ve teknoloji tutkunlarının merakla beklediği fuarın açılış töreni yapıldı.

İş dünyası profesyonellerinin ve teknoloji tutkunlarının merakla beklediği fuarın açılış töreni yapıldı.

İş dünyası profesyonellerinin ve teknoloji tutkunlarının merakla beklediği, Avrasya Bölgesi'nin en büyük iş geliştirme ve teknoloji platformu CeBIT Bilişim Eurasia 2010 bugün başladı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı görkemli bir törenle açılan fuar, 10 Ekim'e kadar devam edecek. CeBIT Bilişim Eurasia'da bu yıl 21. yüzyılın heyecan verici ürün ve hizmetleri ilk kez görücüye çıkıyor.

Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda Avrasya'ya açılan ticaret kapısı CeBIT Bilişim Eurasia, TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi'nde bu yıl 11'inci kez kapılarını araladı. Farklı ülke ve bölgelerden gelen onbinlerce teknoloji tutkununun akın ettiği fuarın açılış törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Azerbaycan Rabıte ve Informasyon Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Sanpaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow katıldı.

"KOBİ'lerin CeBIT Bilişim'de olmasından gurur duyuyorum"

Açılış töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilişimin tüm sektörlerin etkileyen ve yaşamın her alanına giren bir endüstri haline geldiğine değinerek; bilgi çağına geçiş döneminde bilgiye sahip olan, üreten ve kullanan ülkelerin öne çıktığını, diğerlerinin ise offline olduğunu söyledi. Yıldırım, "Türkiye'nin kalkınması KOBİ'lerle mümkün. Ve biz de CeBIT Bilişim Eurasia'da büyük şirketler yerine KOBİ'lerin ağırlıklı olarak yer almasından mutluluk duyuyoruz. Çünkü gelecek, bilişimle gelecek" dedi.

"Bürokrasiyi tuşlayın"

e-Devlet projesinin vatandaşların önündeki bürokratik zorlukları tamamen ortadan kaldırdığını söyleyen Yıldırım, her gün yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin e-devletten faydalandığını, en önemli hedeflerden birinin e-devlet projesini yerel yönetimlere yaymak olduğunu ve bunu da parlamentodaki düzenlemelerle sağlayacaklarını belirtti. Yıldırım, akıllı kent projeleriyle büyük şehirlere artan göçle karşılaşılan sorunların ve göç alan şehirlerdeki problemlerin önüne geçildiğini, oluşturulacak sayısal ipek yoluyla ticaretin önünün daha da açılacağına da değindi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün 7 milyon aboneye ulaşan internet kullanımının 2013'te 12 milyona, 2023'te ise 30 milyona ulaşmasını hedeflediklerini ve bununla ilgili gereken tüm çalışmaların yapıldığını söyledi.

"Türkiye Avrasya'nın en dinamik ülkesi"

Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow ise, bu yıl 11'inci kez CeBIT Bilişim Eurasia ve 14'ncü kez Broadcast, Cable & Satellite fuarlarını açmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Türkiye Avrasya bölgesinin en dinamik ülkesi. Özellikle bilişim alanında gerçekleştirdiği atımla, hazırladığı projelerle çevre ülkeler tarafında örnek olarak gösteriliyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin Dünya'nın çekim merkezi olacağını düşünüyoruz" dedi. Gruchow, 1-5 Mart'ta düzenlenecek olan CeBIT Hannover'de Türkiye'nin partner ülke olarak katılacağını belirterek, Türkiye'deki bilişim pazarının hızlı gelişiminin ve istikrarlı büyümesinin buna katkı sağladığını dile getirdi.

1066 şirket katılıyor

Yenilenen içeriği ile CeBIT Bilişim Eurasia ve Broadcast, Cable & Satellite fuarları bu yıl toplam 19 bin 158 metrekare alanda gerçekleşiyor. Aralarında Siemens, IBM, Oracle, Motorola, Toshiba gibi dev isimlerin de bulunduğu CeBIT Bilişim Eurasia'da 972, Broadcast, Cable & Satellite fuarında ise 94 marka 5 gün boyunca televizyondan dizüstü bilgisayarına, dijital fotoğraf makinesinden, kameraya, dijital eğlence ürünlerinden, donanım, yazılım ve çevre birimlerine kadar binlerce yeni ürün ve hizmetini tanıtılacak.

Akıllı şehirlerin geleceği bu fuarda

CeBIT Bilişim Eurasia bu yıl ‘Akıllı Yaşam Konseptleri' ile ön plana çıkıyor. Türkiye'nin artan bölgesel gücü, gelişen yeni iş ilişkileri ve iş modellerinin yanı sıra Türkiye'nin çevre ülkeler tarafından model olarak gösterileceği platformda; büyüyen şehirlerin iletişim, güvenlik, ulaşım, hava kirliliği, eğitim, sağlık ve alt yapı alanlarında karşılaştığı sorunları bilişim teknolojileriyle nasıl giderilebileceği hazırlanan projeler ile aktarılacak.

CeBIT Bilişim Eurasia'nın 11'inci yılında hazırladığı yenilikler arasında forum, seminer ve konferanslar yer alıyor. 6 - 10 Ekim tarihleri arasında CeBIT Bilişim Eurasia ile eş zamanlı olarak Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Bilişim Etkinlikleri'nde, 60'ın üzerinde forum, seminer ve konferans fuara paralel olarak gerçekleşecek. Bilişim ve iş dünyasının profesyonellerini tek bir noktada buluşturacak Bilişim Etkinlikleri'nde bilişim çözümlerinin sektörlere sunduğu faydalar, aralarında Türksat, Sampaş, Siemens, IBM, Oracle, Motorola, TEB, Garanti, gibi dev markaların oturumlarıyla katılımcılara aktarılacak.

Türkiye ekonomisini güçlendirecek

Akıllı Kent çözümlerinin, yazılım, donanım, hizmet ve mobil iletişimdeki en yeni teknolojilerin görücüye çıktığı CeBIT Bilişim Eurasia 2010'da, katılımcıların hedef ziyaretçileriyle bir araya gelerek iş görüşmeleri gerçekleştirebilecekleri en kapsamlı networking ve eşleştirme platformu oluşturan b2fair Matchmaking de ilk defa bu yıl düzenlendi. HİFAŞ ve Deutsche Messe AG tarafından yürütülen pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine ek olarak bu yıl Dış Ticaret Müsteşarlığı ilk kez CeBIT Bilişim Eurasia'ya destek veriyor ve "Uluslararası Satın Alma Heyetleri Programı" kapsamında katılımcıların hedeflediği ülkelerden satın alma heyetlerinin davet edildiği fuarda, bu yıl 6 milyar Euro'luk iş hacmi gerçekleşmesi bekleniyor.

CeBIT Bilişim Eurasia 2010'da, her yıl düzenlenen Anadolu Alım Heyetleri Programı bu yıl daha kapsamlı bir içerikle hazırlandı. Anadolu'da hedef şehirlerde faaliyet gösteren iş adamları, karar vericiler ve profesyoneller, sanayi ve ticaret odalarının, belediyelerin ve üniversitelerin iş birliğiyle CeBIT Bilişim Eurasia'da buluşacak.

Ana sponsor Türksat

CeBIT Bilişim Eurasia'nın ana sponsorluğunu üstlenen dünyanın lider uydu operatörlerinden TÜRKSAT A.Ş., uydular üzerinden sağladığı her türlü haberleşme hizmetinin yanı sıra, ileri iletişim teknolojilerini yaşamın her alanında etkin kılan dev projelerini katılımcı ve ziyaretçilere sunacak.

Broadcast, Cable & Satellite Uluslararası Fuar ve Konferansı'nın da aynı tarihler arasında düzenleneceği fuarda, tüketiciler ‘Bilişim Marketi' bölümünden teknolojinin en gözde ürünlerine, CeBIT Bilişim Eurasia 2010'a özel indirimlerle sahip olabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun