Genel 06 EKİM 2011 / 14:22

CeBIT Bilişim Eurasia perdelerini açtı

6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan bilişim, teknoloji ve iletişim platformu altı bakanın açılışa katılımıyla başladı.CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi, T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rövşan Mammadov, K.K.T.C. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu eşliğinde açıldı.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Dr.Wolf-Dieter LUKAS, Akıllı Kentler Platformu(AKOS) Başkanı Şekip Karakaya ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz’den oluşan üst düzey protokol ve bakanlardan oluşan heyet, açılış seramonisi ve konuşmalardan sonra ilk gün programını takip etti.

Açılış sırasında söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle mesafenin ortadan kalktığını, ortaya çıkan durumun ticari, ekonomik, sosyal ilişkileri derinden etkilediğini dile getirerek, değişmekte direnen ülkelerin kendi halkları tarafından değişime zorlandığını söyledi.Bilgi ve iletişim teknolojilerinin önem verilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan Kavranoğlu, sanayi ve üniversite işbirliğinin önemine işaret etti. Kavranoğlu, bir ülkede Ar-Ge harcamalarına ayrılan kaynağın miktarının, bilim ve teknoloji verilen desteğin göstergesi olduğunu belirtti. Bakanlığın 2009 yılından itibaren genç girişimcilere destek verdiğine değinen Kavanoğlu, 1 Ekim'den itibaren başvuruların başladığı bu programda, ödeneğin 50 milyon liraya yükseltildiğini bildirdi.

“Bilişim Türkiye’nin en önemli sektörü haline geldi”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise son 10 yılda Türkiye'nin bilişim ve teknoloji alanında büyük mesafe kaydettiğini belirtti. Yalçıntaş, daha önce Türkiye ekonomisinde en fazla çarpan etkisi yaratan sektör inşaat iken, son yıllarda diğer sektörleri tetiklemesi, daha rekabetçi hale getirmesi açısından bilişimin, Türkiye'nin en önemli sektörü haline geldiğini söyledi.

KOBİ’lere özel stant da fuarda yer alıyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB olarak KOBİ'lerin fuarda yer almalarını desteklediklerini ifade ederek, 3. holde KOBİ'ler için yabancı firmalarla eşleştirme standı kurduklarını kaydetti. İşbirliklerinin desteklendiğini belirten Kaplan, yüzlerce randevu alınıp, görüşme planlandığını bildirdi.Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay da, ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitim portalının bugün itibariyle hizmete alındığını, böylece FATİH projesine katkı sağlanacağını söyledi. E-devlet üzerinden verilen hizmet sayısının 276'ya, kullanıcı sayısının 10 milyona ulaştığını kaydeden Dalbay, önümüzdeki aylarda yerel yönetimlerin de e-devlet kapısından hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

Belediyelerin bütçelerinde en az yüzde 2’sini BT'ye ayırması gerekiyor

AKOS Başkanı Şekip Karakaya, AB standartlarında Kentsel Bilişim Hizmetlerinin sunulabilmesi için belediyelerimizin yıllık bütçesinin en az yüzde 2’si BT’ye ayırması gerektiğini ifade etti. Karakaya, yerel yönetimlerde, ICT alanının bir uzmanlık, strateji, planlama ve kaynak gerektirdiğini, bununla ilgili olarak belediyelere bilgi teknolojileri yatırımları için idari ve finansal teşvik sağlanması ile ilgili yasal altyapının oluşturulması zorunluluğuna da değindi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun