Genel 21 MAYIS 2010 / 10:39

Cebe kulak misafiri olmak sinir sahibi yapıyor

Araştırmacılar, yüksek sesle yapılan cep telefonu görüşmelerinin etrafı niye bu kadar rahatsız ettiğini sonunda keşfetti.

Araştırmacılar, yüksek sesle yapılan cep telefonu görüşmelerinin etrafı niye bu kadar rahatsız ettiğini sonunda keşfetti.


Amerikalı araştırmacılar, topluma açık alanlarda cep telefonu görüşmelerine kulak misafiri olmanın neden bu kadar rahatsız edici olduğunun cevabını buldu.

Cornell Üniversitesi araştırmacılarına göre, telefon konuşmasının sadece bir kısmına kulak misafiri olsanız bile, bu durum konuşmaya fazla dikkat kesilmenize neden oluyor ve dikkatiniz dağılıyor.

Araştırmacılardan biri, kulak misafiri olunan konuşmada iki taraflı bir diyalog olmadığını ve kulağa yarım gelen bu diyalogların çok daha fazla dikkat çekici ve dolayısıyla rahatsız edici olduğunu söylüyor. Diğer bir deyimle, diyaloğun genelini yakalayamamak ve devamında neler olacağını kestirememek insanları gerçekten sinirlendiriyor.

Araştırmanın detayları Psychological Science dergisinde yayınlanacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun