Genel 22 KASIM 2010 / 08:22

Çatlak binaları bakteriler onaracak

Olası İstanbul depremi için büyüklerden ses yok, bari küçükler duruma çare olsun.

Olası İstanbul depremi için büyüklerden ses yok, bari küçükler duruma çare olsun.


İngiltere'nin Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, binalardaki çatlakları tamir etmek üzere "evcilleştirilmiş" bir bakteri türü elde etmeyi başardıklarını açıkladılar. Bakteri, binaya ekildiğinde bulduğu çatlakların dibine yerleşiyor ve yapışkana benzer bir sıvı salgılıyor. Kalsiyum karbonat ve organik bir çeşit yapıştırıcı içeren bu salgı, binalardaki çatlakları doldurarak yapıyı sağlamlaştırıyor.

Bakteri, toprakta bolca bulunan Bacillus subtilis adlı bir türü temel alıyor. Araştırmacılar bu yöntem için bir isim de bulmuşlar: "BacillaFilla". Özel olarak üretilen bakteri, sadece betonun sahip olduğu özel bir pH derecesinde yaşayabildiğinden betonla temas ettiğinde hemen üremeye başlıyor. Önceden tanımlanmış imha geni sayesinde de bakteri nüfusu asla betonun dışına taşacak kadar çoğalamıyor.

Bakterinin salgıladığı yapıştırıcının özeliğinden kendini imha etmesine, sadece beton üzerinde yaşayabilmesinden quorum sensing adı verilen bir algılama tekniğiyle çatlağın dibine ulaştığını anlayabilmesine kadar anlatılan herşey şaka gibi. İtiraf edelim ki bizler, bu haberi görene kadar genetik modifikasyonun böylesine programlanabilir yapılar ortaya koyacak kadar geliştiğini bilmiyorduk.

Umudumuz, yöntemin bir an önce kullanıma hazır hale gelmesi ve şu hep beklenen büyük İstanbul depreminden önce her binanın temeline birkaç parça bunlardan serpilmesi.

Haberin detayını bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun