Genel 08 OCAK 2009 / 15:24

Casper’dan dört çekirdek işlemcili dizüstü bilgisayar

Casper Bilgisayar, 2009 yılına dört çekirdek işlemcili Casper Nirvana modeli ile girdi. Yeni modelin reklam yüzü ise milli oyuncu Semih Şentürk.

Casper Bilgisayar, 2009 yılına dört çekirdek işlemcili Casper Nirvana modeli ile girdi. Yeni modelin reklam yüzü ise milli oyuncu Semih Şentürk.


Casper yeni yılın ilk yeni ürününü tanıttı ve dört çekirdek işlemxili Casper Nirvana’yı piyasaya sundu. Casper Nirvana, Intel Core 2 Quad işlemci ile hız ve performansı artırırken, 1 GB DDR3 256 bit NVIDIA Geforce 9800GS ekran kartı ile yüksek bir grafik performansı da vadediyor.
Casper Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, düzenlenen basın toplantısında, Casper Nirvana ile masaüstünden daha güçlü bir dizüstü ürettiklerini söyledi. Casper Nirvana ile HD kalitesinde videoların izlenebileceğini, çok güç ve performans gerektiren DirectX 10 destekli oyunların rahatlıkla oynanabileceğini ifade etti.  Yeni model 500 GB Sata sabit diske de sahip. Pazarla ve şirketle ilgili de bilgi veren Fakılı, küresel krizin son 4 ayda pazarda yarattığı daralmaya rağmen Casper olarak 2008'i yüzde 12 büyüme ile kapattıklarını açıkladı. Fakılı, şunları söyledi: “Masaüstü bilgisayarda yüzde 14'lük pazar payı ile lideriz. Dizüstünde yüzde 7, toplam pazarda ise yüzde 11’lik pazar payına sahibiz. 2013 yılı için koyduğumuz 1 milyon adet bilgisayar satışı hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 2008’de toplam 270 bin bilgisayar sattık, bunun 90 bini notebook, 180 bini ise masaüstü tarafında gerçekleşti.”