Genel 22 KASIM 2009 / 13:04

Canlı finans verileri, mobil ortamda değerleniyor

Türk yapımı veri izleme yazılımı, finans dünyasını mobil ortama taşıyor.

Türk yapımı veri izleme yazılımı, finans dünyasını mobil ortama taşıyor.


Altı yıldır faaliyet gösteren Matriks, Türkiye ve dünya sermaye piyasalarını ilgilendiren her türlü verinin bilgiye dönüştürülerek, her türlü ortamda bireysel ve kurumsal yatırımcılara eriştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren bir veri dağıtım ve teknoloji şirketi. 15 kişilik yazılım kadrosu ile profesyonel ve amatör kullanıcılar için farklı ortamlarda veri dağıtım, analiz araçları içeren yazılımlar geliştirerek abonelerine sunan şirket, geliştirdiği Matriks Mobile yazılımı ile finans verilerini mobil ortama taşıyarak ve mobil ortamda işlem yapılmasına olanak tanıyor. Matriks Mobile'ın iPhone, BlackBerry, PDA, Smartphone ve cep telefonu gibi tüm mobil cihazlar üzerinde çalışan bir finansal veri izleme yazılımı olduğunu belirten Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri Satış Müdürü Alpay Altuğ Kocabuğa, en önemli özelliğinin eş zamanlı veri akışı sağlaması ve anında işlem yapılmasına olanak tanıması olduğunu vurguluyor.

Anlık hareket olanağıElektronik işlem entegrasyonu ile programın kullanıcılarına yatırım portföylerini izleme ve anlık olarak hisse senedi alım-satım işlemlerini yapabilme olanağı sunduğunu belirten Kocabuğa, ihtiyaçlara göre farklılaşan paketler oluşturduklarını belirtti. Bireysel kullanıcılara yönelik olarak Matrisk Mobile içinde "Haberci", "Standart" ve "Professional" olmak üzere üç paket bulunduğunu belirten Kocabuğa, " "Professional", profesyonel bir yatırımcının ihtiyaç duyabileceği kapsamlı finansal veri ve haberleri bir arada sağlarken; "Standart" ve "Haberci" paketleri de yatırımcıların ihtiyaç duyabileceği farklı hizmet kombinasyonlarından oluşuyor" diye konuştu. Haberci paketinde ekonomi haberlerinin izlenebildiğini döviz fiyatları, spot piyasaları, IMKB ile ilgili informatik bilgilere ulaşılabildiğini ifade eden Kocabuğa, "Standart paket ise daha kapsamlı. Gerçek zamanlı olarak İMKB'yi, tahvil, bono piyasasını ve tüm haberleri görebiliyosunuz. "Professional" paket de ise tüm bu iki paketin kapsamındakilere ek olarak kendi kişisel portföyünüzü görebiliyorsunuz. Programın en önemli özelliği olan mobil ortamda al-sat işlemi de hem hisse senedi hem de vadeli opsiyon dediğimiz piyasada bu paket de yapılabiliyor. Bir işadamı yolda ani bir gelişme durumunda aracı kuruma ulaşmadan, mobil cihazı ile al-sat yapabiliyor.Bu çok önemli bir değer yaratıyor"diye konuştu.

"Professional" pakette bir de grafik desteği sunduklarını dile getiren Kocabuğa, ilgilenilen sembolün tarihsel gelişiminin bu yolla grafik olarak izlenebildiğini ve bunun da farklı periyodlardaki seyrin izlenmesine olanak sağladığını belirtti. Kocabuğa'nın verdiği bilgiye göre paketlerin maliyetleri ise "Haberci" paketi için aylık 9.90 TL, "Standart" paket için 35 TL ve "Professional" paket için de 49 TL olarak sıralanıyor. Kocabuğa, bu fiyatların üzerine her operatörün paketlerine uygun olarak makul kullanım bedellerinin eklendiğini belirtti.

Pek çok finans kurumu tarafından da sistemin kullanıldığını ve sistemin 11 bin kullanıcıya ulaştığını belirten Kocabuğa, kurumlara da çok kullanıcılı olarak Matriks Mobile uygulamalarını "Matriks Mobile Business"ile sunduklarını da dile getirdi.

Hedefte mobil ortamda yurtdışı işlem varMatrisk olarak finans konusunda stratejistlerle çalıştıklarını ve ihtiyaçları sahadan birebir topladıklarını belirten Kocabuğa, "Neler yapılabileceğini de yazılım grubumuzla şekillendiriyoruz, nitekim Matrisk Mobile bu tecrübelerle geliştirilmiş bir ürün ve kısa sürede çok hızlı ilerledik bu yüzden.Matrisk olarak yeni planlarımız var. 2010 da yurtdışı alım satım üzerine olacak adımlarımız, odağımızda bu konu var. Yurtdışında işlem yapabilme özelliğini de sisteme koyacağız.Yurtdışında bazı bankalarla anlaşma arifesindeyiz. Yurtdışında bazı ülkelerde veri sağlayıcı olmak üzere de başvurularımız olacak. 2010'da çok daha farklı paketler olacak Matrisk Mobile'ın içinde. 2010'un ilk altı ayında önce paketlerle ilgili gelişmeleri yapacağız. Piyasanın ihtiyaç duyduğu yurtdışı borsalarla ilgili bazı paketler ekleyeceğiz. İkinci altı ayda ise Matrisk'in görseli ile ilgili arayüz ve menülerde değişiklikler yapacağız" diye konuştu. Yeni bir gelişme olarak müşteri eğitimlerini de uzaktan erişimle vereceklerini belirten Kocabuğa, aynı anda bin kişiye kadar yayın yaparak eğitim vereceklerini belirtti.

 

* Bu röportaj BThaber gazetesinde yayınlanmıştır.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun