Genel 20 EKİM 2008 / 12:32

Çanakkale’ye üç operatörden ortak baz istasyonu

Çanakkale'nin iletişim alanında sorun yaşayan ilçeleri Bozcaada, Gökçeada ve Gelibolu'da bu sorunu gidermek üzere GSM operatörleri Telekomünikasyon Kurumu öncülüğünde bir araya gelerek bölgeye 9 ortak baz istasyonu kurdu.

Çanakkale'nin iletişim alanında sorun yaşayan ilçeleri Bozcaada, Gökçeada ve Gelibolu'da bu sorunu gidermek üzere GSM operatörleri Telekomünikasyon Kurumu öncülüğünde bir araya gelerek bölgeye 9 ortak baz istasyonu kurdu.


Çanakkale - Konuyla ilgili olarak Çanakkale Kolin Otel'de Turkcell, Vodafone ve Avea Genel Müdür Yardımcıları ve Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Dr. Tayfun Acerer ve kurul üyelerinin katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda söz alan Acarer, çalışmanın Telekomünikasyon Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü öncülüğünde başlatıldığını ve operatörlerin işbirliğiyle bölgeye 2 ay içinde 9 ortak baz istasyonu kulesi kurulduğunu söyledi. Baz istasyonları konusundaki çekincelere de değinen Acarer,Avrupa ülkelerinde sağlık değerlerinin 40 milyon sınırında olduğunu bu rakamın Türkiye'de 10 milyon metreküp olduğunu, üç operatöründe bu rakam sınırının aşılmaması için çok dikkatli olduklarını belirtti.


 


Numaralar ücretsiz taşınacak


 


Toplantıdaki konuşmasınsa numara taşınabilirliği hakkında da soruları yanıtlayan Acarer, operatör değişikliklerinde TK olarak belirledikleri çok cüzi miktarda bir ücret bulunduğununu bunu da yakın zamanda açıklayacaklarını belirtti. Acarer, 3 operatörün  de  kendileri ile olan  temaslarında  resmi olmamakla birlikte bu ücreti vatandaşlara yansıtmayacaklarını ortaya koyduklarını ifade etti.


Uygulamada bir abone diğer bir operatöre geçtiğinde arayan kişilerin mağdur olmaması için arayan kişiye operatör tarafından bir uyarı sinyali gönderileceğini de dile getiren Acarer, çift SIM kartlı telefonlar konusunda da 53 markadaki cihazların testlerini  henüz tamamlamadıklarını birkaç ay içinde sonuçları ilan edeceklerini belirtti.


 


Sektöre çağrı; “İşçi çıkarmayın”


 


Baz istasyonları konusuna da değinen Acarer, makul sayıda baz istasyonu olması gerektiğini belirtti. Acarer, “Üçüncü nesilde de dördüncü nesilde de bu böyle olacak.Bazı konuyu bilmeyenler baz istasyonlarını şehirdışına taşıyalım diyorlar.Bu fay hattının şehrin dışına çıkarılması gibi bir şey” diye konuştu.


 


Bilişim sektörünün ülkelerin istihdam, yan sanayi ve ekonominin desteklenmesi nedeniyle lokomotif sektörleri arasında yer aldığının altını çizen Acarer, toplantıda sektör temsilcilerine de çağrıda bulundu.Yaşanan küresel krizde bilişim sektörünün bu özelliğinin şans olduğunu belirten Acarer, "Bu krizde sakın eleman çıkartmayın. Alabildiğiniz kadar eleman alın. Ülkeye destek verin" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun