Genel 02 ARALIK 2010 / 12:31

Caltech kimsenin gözünün yaşına bakmadı

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, kendi patentlerini ihlal eden şirketlere dava açtı.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, kendi patentlerini ihlal eden şirketlere dava açtı.


Bloomberg'in haberine göre Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) aralarında Nokia, LG, Toshiba, Pantech ve STMicroelectronics’in de bulunduğu bazı şirketlere kendi patentini ihlâl ettikleri gerekçesiyle dava açtı.

Bu şirketlerin kendi ürünlerinde kullandığı iddia edilen söz konusu 9 patent, kamera teknolojisi ile ilgili. Üniversite, kendi geliştirdiği bu patentlerin ihlal edilmesine karşılık açtığı davada fikir hakları ihlâli dolayısıyla ortaya çıkan zararlarının karşılanmasını talep ediyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü patent ihlali konusunda geçtiğimiz yıl da buna benzer davalar açmıştı. Aralarında Canon, Nikon gibi markaların bulunduğu davada, üniversite kendi geliştirdiği 6 piksel teknolojisinin izinsiz olarak kullanıldığını iddia etmişti.

Ayrıntılı bilgiyi için; bu adresten de okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun