Genel 09 TEMMUZ 2010 / 06:55

Çalışanlar sosyal iş ağlarına yüz vermiyor

Yeni bir araştırmaya göre çalışanlar sosyal medya deyince sosyalleşme sitelerini anlıyor.

Yeni bir araştırmaya göre çalışanlar sosyal medya deyince sosyalleşme sitelerini anlıyor.


“Türkiye’de İş Dünyası Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” isimli araştırma Türk iş dünyasının elektronik iletişim araçları ile sosyal ağlara bakışını sorguladı. Araştırma sonucu sanılanın aksine, iş dünyasının, profesyonel paylaşım yerine sosyal paylaşımı tercih ettiği ortaya çıkardı.

Araştırmanın yürüttüğü ankete farklı illerde faaliyet gösteren 50’den fazla şirketten 200 çalışan katıldı. Çalışmaya katılanların yüzde 63’ü 25 ile 34 yaş aralığında yer alırken, yine yüzde 63 gibi önemli bir çoğunluk üniversite-yüksekokul mezunu kişilerden oluştu. Üniversite mezunlarını yüzde 35’lik bir oranla yüksek lisans/doktora mezunu katılımcılar izledi.

Önce Facebook akla geliyor

Araştırmaya göre, Türk iş dünyasında sosyal medya denilince akla ilk olarak Facebook geliyor. Facebook’u Twitter takip ediyor. Myspace ise yüzde 1’lik oranla LinkedIn gibi profesyonel ağların gerisinde kalıyor.

Sosyal medya platformları içinde en sık kullanılanı yine Facebook. Katılımcıların yüzde 65’i Facebook’u günde birkaç kez ziyaret ediyor. Facebook’tan sonra Twitter, yüzde 46’lık bir oranla en sık ziyaret edilen sosyal medya platformlarında ikinci sıraya yerleşiyor. En sık ziyaret edilenlerde 3. sırayı Youtube gibi video paylaşım siteleri alıyor.

Çalışanların yüzde 42’si iş ağlarını kullanmıyor

Araştırma iş dünyasının sosyal ağlara oranla iş ve profesyonel ağları daha az kullandığını da gösteriyor. Buna göre çalışanların yüzde 42’si iş ağlarını kullanmıyor. Katılımcıların sadece yüzde 47’sinin LinkedIn’da aktif bir profili bulunuyor. Araştırmadaki diğer önemli gösterge de katılımcıların sektörel profilleri incelendiğinde ortaya çıkıyor. Buna göre sosyal medyayı daha çok finans ve hizmet/danışmanlık sektörlerinde çalışanlar kullanıyor. Basın ve medya ise bu iki sektörün ardından geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun