Genel 27 OCAK 2009 / 12:35

Çağrı Merkezleri Derneği kuruldu

Türkiye’de çağrı merkezi hizmeti veren dokuz kuruluşun girişimiyle kurulan Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) faaliyetlerine başladı.

Türkiye’de çağrı merkezi hizmeti veren dokuz kuruluşun girişimiyle kurulan Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) faaliyetlerine başladı.


Sektörün önde gelen büyük çağrı merkezleri CMC, DHL, Finansbank, Global Bilgi, İKS, Koç Sistem, Metis, Vodafone ve Vodatech’in ortak girişimi ile 3 Kasım 2008 tarihinde kurulan Çağrı Merkezleri Derneği, Türkiye'de sektörün gelişimini sağlamaya, faaliyet ve etki alanını genişletmeye yönelik yepyeni bir güç birliği oluşturmayı hedefliyor. Derneğin hedef ve amaçları ile ilgili bilgi vermek amacı ile düzenlenen basın toplantısına, ÇMD Yönetim Kurulu başkanı Bahadır Pekkan ve diğer yönetim kurulu üyeleri katıldılar. Yönetim Kurulu Başkanı Pekkan, Türkiye’de sektörün, henüz dünya ölçeğine göre küçük boyutta, ancak büyük değer yaratma potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi. Sektörün boyutunun, yaklaşık 1 milyar TL olduğunu dile getiren Pekkan, sektörün son beş yılda gösterdiği ile büyüme performansına dikkat çekti. Çağrı merkezlerindeki istihdamın 2003 – 2008 arası dönemde iki katına çıkarak 35 bin kişiye ulaştığını söyleyen Bahadır Pekkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Avrupa ülkelerinde ortalama olarak 200 ila 400 kişiye bir çağrı masası hizmet veriyor. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde bu oran her 100 kişiye 1 çağrı masası şeklinde gerçekleşiyor. Ülkemizde ise, henüz her 2 bin 500 vatandaşımıza 1 çağrı masası ile hizmet verildiğini düşünürsek, sektörün sahip olduğu büyüme potansiyeli daha iyi anlaşılacaktır. Bu güçlü büyüme potansiyelinin hayata geçmesiyle, beş yıl içinde sektörümüz 30 bin kişiye ilave istihdam sağlayacaktır.” Bu arada Pekkan’ın sorulan bir soru üstüne sektörde son günlerin gündemdeki konularından sendikaya giren çalışanların işten atılması iddiaları ve Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği ile yorum yapmaktan kaçındığı gözlendi. Pekkan, bunların münferit olaylar olduğunu, sendikalaşma ile ilgili herhangi bir tavırlarının olmadığını söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun