Genel 12 KASIM 2008 / 09:37

Büyük Kâhin geleceği inovasyonda görüyor

Oracle, genç Türk BT girişimcilerine destek vermek amacıyla “İnovasyon Programı”nı başlattığını duyurdu.

Oracle, genç Türk BT girişimcilerine destek vermek amacıyla “İnovasyon Programı”nı başlattığını duyurdu.


Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan Oracle EMEA, Türkiye’nin artan küresel rekabet karşısında büyümesine ve refahı teşvik etmesine yardımcı olmak amacıyla 12 Kasım’da düzenlediği törenle Oracle İnovasyon Programı’nı başlattı.


Program, genç Türk BT girişimcilerinin fikirlerini başarılı ticari girişimlere dönüştürmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor ve Sabancı Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Golden Horn Ventures işbirliğiyle yürütülüyor. Program kapsamında BT alanında lisans ve lisansüstü eğitim alan girişimciler, ücretsiz olarak sunulan iş ve teknoloji konularındaki önerilerden yararlanabilecek ve fikirlerinin geliştirilerek fonlanması için iş planlarını “Innovate Greenhouse”a sunma fırsatı da elde edecekler. Buradaki Yeni Fikirleri Seçme Komitesi, teknoloji öğrencilerinden ve BT girişimcilerinden gelecek olan iş planlarını ve fikirlerini değerlendirerek geliştirilmek ve fonlanmak üzere en fazla umut vaat eden fikirler belirleyecekler. İş fikirleri kabul edilen girişimciler, fikirlerini daha hızlı ve başarılı bir şekilde ticari bir girişime dönüştürebilmeleri amacıyla yerel bir risk sermayesi organizasyonundan ön fonlama, İnovasyon Programı iş ortaklarından iş, teknoloji ve pazarlama önerileri, Oracle teknoloji ürünleri hakkında ücretsiz eğitim, pazarlama kaynaklarına erişim, ücretsiz teknik destek ve Oracle PartnerNetwork’e bir yıl ücretsiz üyelik hakkına sahip olacaklar. Seçilen tüm girişimler, gelişme süreci boyunca denetim altında tutulacak.


İnovasyonda Türkiye’nin konumu yükselmeli


Toplantıda paylaşılan bir diğer önemli nokta da Economist Intelligence Unit’in Oracle sponsorluğunda yaptığı çalışmaya dair verilerin açıklanması oldu. Bu veriler, Orta ve Doğu Avrupa ile Türkiye’de inovasyon çalışmalarına ivme kazandırılması gerekliliğini vurguluyor. EIU araştırması Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna olmak üzere 13 ülkenin bugün ve gelecekteki inovasyon performansı ile, bu ülkelerdeki genel inovasyon ortamını inceliyor. Türkiye, 5,21’lik bir puanla araştırmada ‘inovasyon performansı’ anlamında 13. sırada yer alıyor. Economist’in dünya geneline yönelik sıralamasında Türkiye 55. sırada yer alırken, AB-10’un ortalama puanı ise 6,29 olarak belirlenmiş. Oracle İnovasyon Programı, Türkiye’den önce ilk olarak Romanya ve Çek Cumhuriyeti’nde hayata geçirildi. Yapılan etkinlikle birlikte Türkiye’de de başlayan program, 2009 başlarında diğer Orta Doğu Avrupa ülkelerinde de hayata geçirilecek. Oracle EMEA Başkan Yardımcısı Sergio Giacoletto, “Oracle İnovasyon Programı, başarıya ulaşmak için gençlik, teknoloji ve girişimcilikten oluşan ideal bir birleşim oluşturuyor.


BT eğitimi alanlar kendi işlerini oluşturarak, istihdam yaratmak, ekonomiye katkıda bulunmak ve hem kendileri hem de ülkeleri için daha iyi bir gelecek oluşturmak adına önemli bir fırsata sahip oluyorlar” dedi. Oracle Doğu Avrupa ve BDT Bölgesi Başkan Yardımcısı Alfonso Di Ianni, Teknoloji alanında Türk girişimcilerin oluşturduğu heyecan verici yeni iş fikirlerini belirlemek ve teşvik etmek için İnovasyon Programı’nı başlatarak çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdıklarını belirtti. Oracle Türkiye Genel Müdürü Gürhan Kalelioğlu da “Oracle olarak, 21. yüzyılın bilgi toplumunu oluşturmak anlamında Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu BT niteliklerinin geliştirilmesine yardımcı olmayı hedefledik. Bu doğrultuda, Oracle BT eğitimi girişimleri aracılığıyla Türkiye’nin geleceğine yoğun bir yatırım yaptık. Hayata geçirdiğimiz yeni programla birlikte, Türkiye’nin inovasyon sıralamasında üst basamaklara hızla tırmanması için büyük bir fırsata sahibiz. BT alanında eğitim gören bütün genç Türk girişimcilerini bu programa katılmaya ve heyecan verici bir geleceği şekillendirmek için ilk adımları atmaya davet ediyorum” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun